Годишњица Новосадске рације
У Новом Саду данас је обележена 74. годишњица Новосадске рације, једног од најтрагичнијих догађаја у историји града, када су мађарске окупационе фашистичке власти убиле или живе гурнуле под лед залеђеног Дунава, између 1300 и 1700 Срба, Јевреја и Рома, житеља Новог Сада, међу којима и велики број жена, деце, стараца.
Грађанима окупљеним на платоу испред споменика “Породица” на новосадском Кеју жртава рације обратио се Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада.
-После времена зла, после јануара 1942. године, наш Нови Сад се издигао, као Феникс, али из ледене гробнице у којој су остали људи, читаве породице, читаве генерације - рекао је Вучевић и поручио како достојанствено сећање није никада и неће никада признати освету и нетрпељивост према другачијем, али да никада нећемо престати да се сећамо.
Уз саслужење новосадских свештеника и ђакона, помен Српске православне цркве жртвама рације служио је Епископ јегарски Јероним, док је комеморативни обред Јеврејске заједнице, помен и беседу одржао врховни Рабин Србије Исак Асиел.
Током комеморације, председница Скупштине града Јелена Црногорац и представници омладине Јеврејске општине и Матице Ромске, са брода „Шабац“ Речне флотиле, уз звуке бродских сирена, спустили су венац у воду Дунава, док је војни свештеник Прве бригаде капетан Ђорђе Стоисављевић са брода упутио кратку молитву за вечни покој страдалима.
Помену жртвама рације, који су заједнички организовали Град Нови Сад, Јеврејска општина и Епархија Бачка, поред великог броја грађана, присуствовали су и представници Министарства одбране и Војске Србије.
Мађарска војска, жандармерија и Државна краљевска полиција су са рацијом отпочели у рано јутро 21. јануара 1942. године претресима и хапшењима грађана и читавих породица. Поједине невине жртве окупатор је убијао одмах на улици, део је одводио до новосадског купалишта “Штранд” и тамо их убијао и бацао у Дунав, док је део људи једноставно изводио до обале и тамо их убијао, или их живе бацао под лед. Новосадска рација трајала је три дана, а како су поред житеља Новог Сада, у периоду од 4. до 29. јануара 1942. године, страдали и житељи околних и других места Војводине, рачуна се да је окупатор побио и под лед бацио неколико хиљада људи.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови о јавним набавкама
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти