Министарство одбране Републике Србије
 
05.02.2016.

140 година Војногеографског института



140 година Војногеографског институтаСвечаним скупом у просторијама Војногеографског института обележено је 140 година постојања те научно-истраживачке установе и исто толико година геодетске службе. Скупу је присуствовао заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Јовица Драганић, начелници осталих управа Генералштаба, представници институција са којима ВГИ сарађује, те пензионисани и активни припадници Института.

Честитајући војним геодетама празник, генерал Драганић је рекао да су ВГИ и геодетска служба наше војске од оснивања до данас остварили значајне резултате, којима могу да се поносе и богатије војске од наше.

-Ви идете у корак са сродним службама најмодернијих војски. У изради геотопографског материјала примењујете најсавременију дигиталну технологију и поштујете све релевантне стандарде ваше струке. Дајете значајан научни допринос нашем друштву, реализујете пројекте од војног и општедруштвеног значаја и сарађујете са домаћим и иностраним сродним установанма и институцијама. Својим радом доприносите да Војска Србије своје задатке може да изврши на најбољи могући начин, рекао је генерал Драганић.

О резултатима које је ВГИ остварио у протеклих 140 година говорио је начелник Института пуковник доц. др Стеван Радојчић и истакао два најзначајнија. Најпре, топографски премер 140
 година Војногеографског институтаКраљевине Србије, који је извршен од 1881. до 1892. у размеру 1:50.000, а на основу кога је урађена Ђенералштабна карта Краљевине Србије у размеру 1: 75.000, и као други највећи пројекат у историји ВГИ и геодетске службе – премер Југославије и израда топографске карте у размеру 1:25.000.

Пуковник Радојчић потсетио је да је ВГИ пројектовао и развио прве тригонометријске, нивелманске, гравиметријске и ГПС мреже на целој државној територији, први извршио систематски премер Србије и на основу њега израдио прве крупноразмерне топографске карте, вршио прва научна истраживања у области геодезије, картографије и сродних дисцииплина, први применио метолошка испитивања геодетских мерила, први штампао карте офсет-технологијом, израдио прве рељефне карте, први израдио дигиталну карту Србије и дигитални модел висина високе резолуције, први успоставио централну базу података...

140 година Војногеографског институтаДанас су пројектовали потпуни редизајн њиховог геотопографског материјала – од нове математичке основе, преко новог размерног низа топографских карата, нових формата и нове поделе на листове, до новог ваноквирног садржаја. Тако ће Министарство и Војска добити савременије, јефтиније и на релевантним међународним стандардима засноване карте, динамиком која је, како је истакао пуковник доц. др Радојчић, већ одређена.

-Какав резултат будемо имали по овом питању, такво ће место садашња генерација и добити у историји геодетске службе и ВГИ – рекао је начелник ВГИ.

За постигнуте резултате у раду, а поводом значајног јубилеја, начелник ГШ ВС генерал Љубиша Диковић доделио је Институту плакету Војске Србије. Плакету је начелнику ВГИ уручио генерал-потпуковник Јовица Драганић.

photoФОТОГАЛЕРИЈА
videoВИДЕОГАЛЕРИЈА