Министарство одбране Републике Србије
 
01.06.2015.

САОПШТЕЊЕ



Поводом саопштења Војног синдиката Србије у медијима, а зарад објективног информисања јавности истичемо:
Неосновани су и нетачни наводи да министар одбране спречава синдикално удруживање, јер у Министарству одбране и Војсци Србије постоји осам синдиката.

До ступања на снагу новог Закона о Војсци Србије (06.02.2015) синдикално организовање у војсци је регулисано Уредбом о синдикалном организовању, којом је било предвиђено да се сва синдикална питања решавају на нивоу команданата бригада као представника послодавца. Тако су својевремено остали синдикати и потписали споразуме са командантима бригада.

Ступањем на снагу новог Закона о Војсци Србије стављена је ван снаге Уредба о синдикалном организовању.

Законом је предвиђено да ће се убудуће сва питања у вези са синдикалним организовањем и радом уредити новим Правилом службе Војске Србије, које је у завршној фази израде, па и убудуће министар одбране неће бити надлежан за синдикате у војсци.

Међутим, интересантно је да је Војни синдикат Србије поднео захтев за потписивање споразума са министром одбране уместо са представницима послодавца ранга команданта бригаде, како је било уређено, траживши да им министар, сем просторија и средстава за рад додели на коришћење и два службена возила са возачима, а да Министарство одбране сноси трошкове горива, одржавања и регистрације.

Наглашавамо да се Колективним уговорима регулише материја која није регулисана законом, што код професионалих припадника војске није случај, јер су сва питања (а превасходно она која се тичу плата, радно - правног статуса и сл.) регулисана Законом о Војсци Србије и подзаконским актима.