18.09.2014.
Откривен споменик руским и српским борцима на Калемегдану
Обраћајући се окупљеним гостима и великом броју Београђана, присутних на откривању споменика, председник Србије Томислав Николић је, између осталог рекао да споменик подигнут руским и српским браниоцима Београда у Првом светском рату представља камен међаш којим исказујемо поштовање за несебичну жртву и захвалност за наше животе у слободи.
- Кад је Аустроугарска објавила рат Србији, а Београд бомбардован с друге стране Саве, и сама неспремна за војевање, Русија ипак мобилише своје снаге, улази у рат и Србији почиње да шаље војнике, финансије, ратни материјал, чак и онај који је сама увозила, или га ни за себе није имала довољно. Била је то неопходна помоћ за одбрану српске престонице, нарочито на њеним рекама. Непуних месец дана касније у Србију из Русије стиже први минско торпедни одред, а за њим и батерије топова које су се јуначки бориле од Шапца до Кладова. Бранећи Београд и 1915. године руски морнари, артиљерци и инжињери херојски су положили своје животе. Данас почивају у заједничкој гробници Руске славе на београдском Новом гробљу. До краја великог рата, од цивилних и ратних бродова Русија је формирала речну флоту чији је задатак био да дотура војну помоћ Србији. Ову руску експедицију, поред бродова, чинили су и обална и противавионска артиљерија која је обезбеђивала проток конвоја и дотур помоћи. У тој мисији своје животе за слободу Србије полжило је више од 1500 руских војника, рекао је између осталог председник Србије Томислав Николић.
Спомен обележје руским и српским ратницима из Првог светског рата, погинулим на Калемегданској тврђави, гранитни крст с ликом Светог Ђорђа Победоносца, извајаног у бронзи и спомен плочу на којој је уписано „У славу руским и српским јунацима“ осветио је патријарх српски Иринеј уз саслужење представника патријарха Московског и све Русије Кирила, његовог преосвештенства епископа кронштатског Назарија.
Споменик је иначе поклон руских друштвених организација „Центар националне славе“ и Фонда Андреја Првозваног граду Београду, подигнут у оквиру свечаних манифестација посвећених стогодишњици од почетка Великог рата. У основи крста је угравиран текст – посвета руским и српским јунацима погинулим у одбрани Београда на бедемима Калемегданске тврђаве, на руском и српском језику. Укупна висина спомен обележја је 2,7 метара. Облик споменика проистиче из облика раног хришћанског крста, распрострањеног међу словенским народима. Традиционални хришћански симболи крст и лик св. Ђорђа, покровитеља руске и српске војске, на коњу подсећа на жртву коју су војници руског и српског народа положили за слободу.


- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти