18.09.2014.
Otkriven spomenik ruskim i srpskim borcima na Kalemegdanu
Obraćajući se okupljenim gostima i velikom broju Beograđana, prisutnih na otkrivanju spomenika, predsednik Srbije Tomislav Nikolić je, između ostalog rekao da spomenik podignut ruskim i srpskim braniocima Beograda u Prvom svetskom ratu predstavlja kamen međaš kojim iskazujemo poštovanje za nesebičnu žrtvu i zahvalnost za naše živote u slobodi.
- Kad je Austrougarska objavila rat Srbiji, a Beograd bombardovan s druge strane Save, i sama nespremna za vojevanje, Rusija ipak mobiliše svoje snage, ulazi u rat i Srbiji počinje da šalje vojnike, finansije, ratni materijal, čak i onaj koji je sama uvozila, ili ga ni za sebe nije imala dovoljno. Bila je to neophodna pomoć za odbranu srpske prestonice, naročito na njenim rekama. Nepunih mesec dana kasnije u Srbiju iz Rusije stiže prvi minsko torpedni odred, a za njim i baterije topova koje su se junački borile od Šapca do Kladova. Braneći Beograd i 1915. godine ruski mornari, artiljerci i inžinjeri herojski su položili svoje živote. Danas počivaju u zajedničkoj grobnici Ruske slave na beogradskom Novom groblju. Do kraja velikog rata, od civilnih i ratnih brodova Rusija je formirala rečnu flotu čiji je zadatak bio da dotura vojnu pomoć Srbiji. Ovu rusku ekspediciju, pored brodova, činili su i obalna i protivavionska artiljerija koja je obezbeđivala protok konvoja i dotur pomoći. U toj misiji svoje živote za slobodu Srbije polžilo je više od 1500 ruskih vojnika, rekao je između ostalog predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Spomen obeležje ruskim i srpskim ratnicima iz Prvog svetskog rata, poginulim na Kalemegdanskoj tvrđavi, granitni krst s likom Svetog Đorđa Pobedonosca, izvajanog u bronzi i spomen ploču na kojoj je upisano „U slavu ruskim i srpskim junacima“ osvetio je patrijarh srpski Irinej uz sasluženje predstavnika patrijarha Moskovskog i sve Rusije Kirila, njegovog preosveštenstva episkopa kronštatskog Nazarija.
Spomenik je inače poklon ruskih društvenih organizacija „Centar nacionalne slave“ i Fonda Andreja Prvozvanog gradu Beogradu, podignut u okviru svečanih manifestacija posvećenih stogodišnjici od početka Velikog rata. U osnovi krsta je ugraviran tekst – posveta ruskim i srpskim junacima poginulim u odbrani Beograda na bedemima Kalemegdanske tvrđave, na ruskom i srpskom jeziku. Ukupna visina spomen obeležja je 2,7 metara. Oblik spomenika proističe iz oblika ranog hrišćanskog krsta, rasprostranjenog među slovenskim narodima. Tradicionalni hrišćanski simboli krst i lik sv. Đorđa, pokrovitelja ruske i srpske vojske, na konju podseća na žrtvu koju su vojnici ruskog i srpskog naroda položili za slobodu.


- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti