19.01.2013.
Пливање за Часни крст

Поводом празника, Његовo преосвештенство Владика Хвостански Атанасије (Ракита), служио је Свечану литургију у храму Светог Ђорђа, којој су присуствовали и ученици Војне гимназије и кадети Војне академије. Њих је предводио пуковник Јанко Грандић.
Након тога формирана је Свечана литија која се, предвођена владиком, упутила према Савском језеру, где се већ петнаест година одржава традиционално пливање за Часни крст.

Богојављенски крст од леда, сачињен од прошлогодишње Свете водице из храма Светог Ђорђа, спустило је на копно пет падобранаца са висине од 100 метара, који су искочили из хеликоптера Противтерористичке јединице. Владика Атанасије и шеф Канцеларије за вере спустили су Крст у Савско језеро.
После тог чина више од 50 пливача запливало је ка Богојављенском крсту, тешком 15 кг. Такмичили су се припадници Жандармерије, чланови „СВИБОР-а“ и грађани који су у пливању учествовали такмичарски или рекреативно. Министарство одбране представљали су кадети Војне академије које је предводио професор физичког васпитања Стево Радош.

Петнаесто пливање за Часни крст организовали су општина Чукарица, Српска православна црква и ЈП „Ада Циганлија“. Уметнички програм водио је професор Никола Рацков, а учествовали су оперски певач Оливер Њего и песник Добрица Ерић.
У традиционалном Богојављенском пливању на Дунаву у Земуну, ватерполо тренер Жарко Николић први је стигао до Часног крста.За титулу носиоца Богојављенског крста у Земуну надметало се 215 пливача из Србије, али из Грчке, Бугарске, Русије и Румуније, а победнику је Часни крст уручио патријарх српски Иринеј.
Након испловљавања, 1257 пловном километру реке Дунав, уз молитве свештенства и звуке бродских сирена, Часни крст од леда, уз симболику крштења Исуса Христа у реци Јордан спуштен је у воду, уједно и као помен жртвама новосадске рације које су мађарски окупатори за време Другог светског рата, без обзира на нацију и опредељење, махом Срба, Јевреја и Рома, стрељали, или живе бацали под лед. Други крст исплетен од босиљка, са упаљеним свећама, пренет је са речног миноловца у чамац ронилаца 93. ронилачке чете Речне флотиле и, такође уз оглашавање бродских сирена, спуштен у усталасани Дунав са поруком мира свима онима који га виде, уз молитву да више никада не почине никакво зло.

Припадници Војске Србије такмичили су се у традиционалном Богојављанском надметању за Часни крст у више градова Србије.

- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти