19.01.2013.
Plivanje za Časni krst

Povodom praznika, Njegovo preosveštenstvo Vladika Hvostanski Atanasije (Rakita), služio je Svečanu liturgiju u hramu Svetog Đorđa, kojoj su prisustvovali i učenici Vojne gimnazije i kadeti Vojne akademije. Njih je predvodio pukovnik Janko Grandić.
Nakon toga formirana je Svečana litija koja se, predvođena vladikom, uputila prema Savskom jezeru, gde se već petnaest godina održava tradicionalno plivanje za Časni krst.

Bogojavljenski krst od leda, sačinjen od prošlogodišnje Svete vodice iz hrama Svetog Đorđa, spustilo je na kopno pet padobranaca sa visine od 100 metara, koji su iskočili iz helikoptera Protivterorističke jedinice. Vladika Atanasije i šef Kancelarije za vere spustili su Krst u Savsko jezero.
Posle tog čina više od 50 plivača zaplivalo je ka Bogojavljenskom krstu, teškom 15 kg. Takmičili su se pripadnici Žandarmerije, članovi „SVIBOR-a“ i građani koji su u plivanju učestvovali takmičarski ili rekreativno. Ministarstvo odbrane predstavljali su kadeti Vojne akademije koje je predvodio profesor fizičkog vaspitanja Stevo Radoš.

Petnaesto plivanje za Časni krst organizovali su opština Čukarica, Srpska pravoslavna crkva i JP „Ada Ciganlija“. Umetnički program vodio je profesor Nikola Rackov, a učestvovali su operski pevač Oliver Njego i pesnik Dobrica Erić.
U tradicionalnom Bogojavljenskom plivanju na Dunavu u Zemunu, vaterpolo trener Žarko Nikolić prvi je stigao do Časnog krsta.Za titulu nosioca Bogojavljenskog krsta u Zemunu nadmetalo se 215 plivača iz Srbije, ali iz Grčke, Bugarske, Rusije i Rumunije, a pobedniku je Časni krst uručio patrijarh srpski Irinej.
Nakon isplovljavanja, 1257 plovnom kilometru reke Dunav, uz molitve sveštenstva i zvuke brodskih sirena, Časni krst od leda, uz simboliku krštenja Isusa Hrista u reci Jordan spušten je u vodu, ujedno i kao pomen žrtvama novosadske racije koje su mađarski okupatori za vreme Drugog svetskog rata, bez obzira na naciju i opredeljenje, mahom Srba, Jevreja i Roma, streljali, ili žive bacali pod led. Drugi krst ispleten od bosiljka, sa upaljenim svećama, prenet je sa rečnog minolovca u čamac ronilaca 93. ronilačke čete Rečne flotile i, takođe uz oglašavanje brodskih sirena, spušten u ustalasani Dunav sa porukom mira svima onima koji ga vide, uz molitvu da više nikada ne počine nikakvo zlo.

Pripadnici Vojske Srbije takmičili su se u tradicionalnom Bogojavljanskom nadmetanju za Časni krst u više gradova Srbije.

- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti