29.02.2012.
Конференција за новинаре команданта Копнене војске
Командант Копнене војске генерал-мајор Милан Мојсиловић одржао је у команди Копнене војске у Нишу конференцију за новинаре на којој су изнети сумирани резултати ангажовања припадника Војске Србије на отклањању последица од елементарних непогода изазваних снежним падавинама.
„ Иницијално распоређивање Војске Србије – нагласио је генерал Мојсиловић - отпочело је осмог јануара ангажовањем пет радних група у пет општина, са дванаест тешких инжињеријских машина. Како се погоршавала метео ситуација и како су обилне падавине ометале нормалан живот и рад грађана, тако се у већем броју општина проглашавала ванредна ситуација, што је условило да Војска Србије прошири ангажовање на више од 30 општина. Ангажовали смо 88 инжињеријских радних машина и приближно једнак број радних група".
Према речима генерала Мојсиловића просечно је дневно ангажовано 2000 војника и старешина у критичним моментима, а тежиште у рашчишћавању снега је било на домовима здравља, школама, обдаништима, јавним и државним институцијама.
- Кумулативно је преко 11 хиљада припадника ВС било ангажовано на отклањању последица од елементарних непогода. Када је временска ситуација то дозвољавала, помоћ угроженом становништву пружана је и ваздушним путем, ангажовањем хеликоптера Војске Србије, и ангажовањем специјалних тимова службе трагања и спасавања, нагласио је Мојсиловић.
"С обзиром да је временска ситуација, условно речено, стабилизована, ми смо у току јучерашњег дана дезангажовали нашу инжињеријску ефективу из општина Бабушница и Ивањица. Још увек је Војска Србије присутна са радном механизацијом и људима на територијама општина Нова Варош и Сјеница, а у томе има и неке симболике јер је и почетак наших ангажовања био у овим општинама. До данас је рашчишћено око 8500 километара како магистралних и регионалних, тако и некатегорисаних путева и овај показатељ ће у сваком случају бити још већи с обзиром да су радне машине још увек на терену и у функцији отклањања последица. И поред делимичне дистрибуције погонског горива, које смо користили за нашу намену, из општинских фондова опредељених за ове задатке, наравно допуњених одлуком Владе Републике Србије о приоритетној попуни са горивом, оперативни трошкови Војске Србије од осмог јануара до данас се крећу у висини од 35 милиона динара“, рекао је командант Копнене војске.
Он је посебно изразио задовољство што се нису обистиниле претпоставке о наглом топљењу снега и што данас на територији Републике Србије нема изливања водотокова из речних корита и самим тим нема ни поплава.
„Желим да уверим јавност - истакао је генерал Мојсиловић - да ће Војска Србија са свим својим расположивим капацитетима, примереним и адекватним природи проблема, и у будуће када је то неопходно пружити помоћ свима са тежиштем на онима којима је та помоћ заиста неопходна. За пожртвован рад, несебично залагање и хумано поступање, део припадника Војске Србије, који су дали највећи лични допринос, биће награђен и похваљен од стране министра одбране Драгана Шутановца и начелника ГШ ВС генерал-потпуковника Љубише Диковића. Овом приликом желим да објавим да ће дезангажовање Војске Србије за помоћ грађанима и цивилним властима на отклањању последица елементарне непогоде престати петог марта, када ће припадници ВС и сва радна механизација бити враћени у мирнодопске локације ангажованих јединица".
Генерал Мојсиловић се на крају излагања захвалио представницима медија на коректној подршци и на начину којим су медијски подржавали активности Војске Србије од почетка ангажовања и током борбе са елементарним непогодама.
" Елементарне непогоде не бирају место и време, оне се појављују и дефинитивно су утицале на извршавање наших задатака у копненој зони безбедности. Проценили смо ситуацију у превентивном смислу и наши инжињеријски капацитети са 27 машина лоцирани су већ у новембру месецу, прошле године, на путним правцима до база контејнерског типа. Имали смо, наравно, обавезу да проходност путних праваца ка базама одржавамо, био је то тежак задатак, али реализација задатака у копненој зони безбедности није била ни у једном тренутку угрожена. Наглашавам да је 27 инжињеријских машина било ангажовано искључиво на тим задацима и оне нису садржане у ангажовања инжињеријских капацитета на помоћи цивилним структурама“.
Генерал Мојсиловић је одговорио и на питање у вези финансирања поменутих активности и нагласио да је Војска Србије буџетски корисник, али да остварени оперативни трошкови нису били планирани буџетом.
„Трошили јесмо буџетска средства за рад помоћи свима којима је била потребна - рекао је генерал Мојсиловић - али тај трошак није био предвиђен буџетским планом, тако да је за очекивати је да ће Влада Републике Србије рефундирати погонско гориво".
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти