27.01.2012.
Химна Светом Сави у срцу Рима
У престоници Италије вечерас је, уз звуке химне Светом Сави и тактове изворне српске музике, затворена манифестација "Месец спрске културе у Риму".
До последњег места испуњен Музеј римске цивилизације - у коме је током протеклих месец дана бројна италијанска публика имала прилику да се упозна са културним наслеђем, историјом, уметношћу, музиком и књижевношћу Србије - вечерас је послужио као позорница за прославу дана првог спрског просветитеља.

"Иако наше две земље немају заједничку границу сматрамо Италију суседном земљом са којом делимо систем вредности и која нам даје несебичну подршку на европском путу што је нама изузетно важно“, напоменуо је Шутановац у изјави Танјугу.
Министар је додао да су, уз спортисте који и данас управо освајају медеље широм света, „наши уметници најбољи амбасадори Србије и најбољи репрезенти онога што Србија у 21 јесте и што жели да буде“.

"Наш циљ је заиста испуњен – великој и широкој јавности приказали смо шта значи српска култура и како је Србија изгледала кроз векове - од Винче, преко 17 римских императора рођених на српској територији, српских фресака и манастира до модерне српске културе“, рекла је Хрустановић у изјави Танјугу.

"Ова манифестација је потврдила велику билскост Италије и Србије и наших цивилизација“, навела је Унгаро. Слично мисли и градски скупштински саветник за Европу Тетјана Кузик, која је један од покровитаља манифестације.
Према њеним речима, затварањем Месеца српске културе сарадња са Амабасадом и српском културном заједницом у Риму тек почиње. "Ово је само почетак пута којим ћемо ићи и у будућности“, рекла је Кузик.
На крају вечери, амбасадорки Србије је уручена захвалница Града Рима за представљање културе Србије у главном граду Италије. Концерт изворне музике, којим је симболично затворена манифестација , али и обележен дан Светог Саве, извела је група ВЕД из Врања, а химну просветитељу сопран Драгана Молес у пратњи хармоникаша Бобана Стефановића.

Пред италијанском публиком нашле су се, између осталог, копија фреске Белог анђела, затим копија "Мирослављевог јеванђеља", слика "Косовка девојка", реплике артефаката из Виминацијума, Сирмијума, Лепенског вира и Винче, српска народња ношња, везови...
У срцу Рима слушала се и српска изворна музика, одржани су концерти гитаристе Тибора Тепића и ансамбла ТАЈЈ из Новог Сада. Одржан је јавни час српског језика и промовисана књига "Игра анђела" Љиљане Хабјановић - Ђуровић. Месец српске културе у Риму део је пројекта "Уметност и култура источне Европе у Риму", који је организовао Секратаријат за културу и историјски центар Надлештва за културна добра Рима и градски скупштински саветник за Европу Тетјана Кузик.
Танјуг
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти