27.01.2012.
Himna Svetom Savi u srcu Rima
U prestonici Italije večeras je, uz zvuke himne Svetom Savi i taktove izvorne srpske muzike, zatvorena manifestacija "Mesec sprske kulture u Rimu".
Do poslednjeg mesta ispunjen Muzej rimske civilizacije - u kome je tokom proteklih mesec dana brojna italijanska publika imala priliku da se upozna sa kulturnim nasleđem, istorijom, umetnošću, muzikom i književnošću Srbije - večeras je poslužio kao pozornica za proslavu dana prvog sprskog prosvetitelja.

"Iako naše dve zemlje nemaju zajedničku granicu smatramo Italiju susednom zemljom sa kojom delimo sistem vrednosti i koja nam daje nesebičnu podršku na evropskom putu što je nama izuzetno važno“, napomenuo je Šutanovac u izjavi Tanjugu.
Ministar je dodao da su, uz sportiste koji i danas upravo osvajaju medelje širom sveta, „naši umetnici najbolji ambasadori Srbije i najbolji reprezenti onoga što Srbija u 21 jeste i što želi da bude“.

"Naš cilj je zaista ispunjen – velikoj i širokoj javnosti prikazali smo šta znači srpska kultura i kako je Srbija izgledala kroz vekove - od Vinče, preko 17 rimskih imperatora rođenih na srpskoj teritoriji, srpskih fresaka i manastira do moderne srpske kulture“, rekla je Hrustanović u izjavi Tanjugu.

"Ova manifestacija je potvrdila veliku bilskost Italije i Srbije i naših civilizacija“, navela je Ungaro. Slično misli i gradski skupštinski savetnik za Evropu Tetjana Kuzik, koja je jedan od pokrovitalja manifestacije.
Prema njenim rečima, zatvaranjem Meseca srpske kulture saradnja sa Amabasadom i srpskom kulturnom zajednicom u Rimu tek počinje. "Ovo je samo početak puta kojim ćemo ići i u budućnosti“, rekla je Kuzik.
Na kraju večeri, ambasadorki Srbije je uručena zahvalnica Grada Rima za predstavljanje kulture Srbije u glavnom gradu Italije. Koncert izvorne muzike, kojim je simbolično zatvorena manifestacija , ali i obeležen dan Svetog Save, izvela je grupa VED iz Vranja, a himnu prosvetitelju sopran Dragana Moles u pratnji harmonikaša Bobana Stefanovića.

Pred italijanskom publikom našle su se, između ostalog, kopija freske Belog anđela, zatim kopija "Miroslavljevog jevanđelja", slika "Kosovka devojka", replike artefakata iz Viminacijuma, Sirmijuma, Lepenskog vira i Vinče, srpska narodnja nošnja, vezovi...
U srcu Rima slušala se i srpska izvorna muzika, održani su koncerti gitariste Tibora Tepića i ansambla TAJJ iz Novog Sada. Održan je javni čas srpskog jezika i promovisana knjiga "Igra anđela" Ljiljane Habjanović - Đurović. Mesec srpske kulture u Rimu deo je projekta "Umetnost i kultura istočne Evrope u Rimu", koji je organizovao Sekratarijat za kulturu i istorijski centar Nadleštva za kulturna dobra Rima i gradski skupštinski savetnik za Evropu Tetjana Kuzik.
Tanjug
- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti