Министарство одбране Републике Србије
 
03.01.2012.

Интервју министра Шутановца за ТАНЈУГ



ДОМАЋЕ НАОРУЖАЊЕ И АМЕРИЧКИ „ХАМЕРИ“


Министар одбране Драган Шутановац најавио је да ће за опремање Војске Србије у 2012. години опрема и наоружање бити набављани углавном од домаћих фирми и да се очекује америчка донација од 21 џипа "хамер".

Шутановац је у интервјуу Танјугу рекао да се управо завршава план набавке за наредну годину, и да би највећи део средстава требало да буде утрошен на домаће производе, између осталог камионе и нове униформе.

Према његовим речима, у плану је да са фабриком "Застава камиони" буде развијен модеран џип који би користила војска, а можда и полиција.

"С друге стране, имамо потребе за набавком оптоелектронских средстава и заштитних балистичких средстава за припаднике војске ангажоване у Копненој зони безбедности", рекао је Шутановац.

Он је навео и да очекује да у априлу ове године добијемо "донацију од 21 џипа ''хамер'' који стижу по специјалној поруџбини Војске Србије".

Према његовим речима, та америчка возила ће бити распоређена у специјалној јединици Војске Србије која ће тада бити најбоље опремљена јединица те врсте у Европи.

Шутановац је навео и да се за набавку озбиљнијих система мора сачекати да колегијум начелника Генералштаба саопшти шта је то што у односу на ризике и претње сматра неопходним.

Он је, говорећи о потреби куповине нових борбених авиона, подсетио да више од 25 година Војска Србије није опремана новим вишенаменским летилицама и да постојећим истичу ресурси из године у годину.

"То указује да је неопходно да у наредном периоду купимо одређене летилице, јер уколико их не будемо имали, по европским прописима мораћемо да плаћамо неком другом да штити наше небо", објаснио је Шутановац.

То би, истиче министар, било потпуно неприхватљиво, поготово јер је Србија, која у овој години слави 100 година војног ваздухопловства, једна од малог броја земаља Европе која је међу првима имала војне ваздухоплове.

"Имамо жељу да завршимо коначно процену шта је то што је неопходно за наше небо и да уђемо у финансијску анализу", рекао је Шутановац.

Он је објаснио да куповина таквих система, односно вишенаменских авиона, мора да буде подржана и од стране политичког естаблишмента.

Шутановац је истовремено нагласио да се такве набавке не могу реализовати у току једне године, објаснивши да набавке таквих летилица трају и по неколико година.

"Желимо да купимо и нове хеликоптере који су нам неопходни и у цивилно-војне сврхе. Мислим да ћемо и у реализацију набавке хеликоптера ући у току 2012. године", рекао је министар одбране.

Шутановац је од планова за ову годину издвојио и наставак учешћа у мировним мисијама, као презентацију снаге Војске Србије али и демонстрацију политичке воље да учествује у решавању оних питања која су проблем за цео свет.

Он је навео да се разговарало да припадници система одбране, уз пет мировних мисија УН у којима сада учествују, буду распоређени и у Јужном Судану а да је могуће повећање броја наших припадника у мисијама на Кипру и у Либану.

"Разговарали смо о Јужном Судану и могућности да распоредимо војне лекаре са војном болницом", рекао је Шутановац, додавши да је учешће у тој мисији "још увек у фази преговора".

Према његовим речима, "стенд бај" аранжман који је Србија потписала са УН о учешћу у мировним мисијама омогућава да УН процене шта је приоритет на том пољу, односно где би српско учешће било најкорисније.

"Разговарамо и са ЕУ и уколико они буду имали неке приоритете то ћемо свакако анализирати и приступити тим операцијама", рекао је министар одбране.

Он је подсетио да присуство у мировним мисијама значи и "веће јачање нашег система за одбрану земље" наводећи да "све војске света користе мировне мисије и да би јачале оперативне способности".

Шутановац је изразио очекивање и да ће база "Југ" крај Бујановца, у којој је већ организовано неколико међународних вежби у овој години, прерасти у регионални центар за обуку за учешће у мировним мисијама.

"Чињеница је да од земаља у региону Србија са најмањим капацитетима партиципира у мировним мисијама и сматрам да ће се у години која је пред нама та партиципација повећати", рекао је он.

Шутановац наводи и да ће Војска Србије "онда постати конкретан партнер по питању глобалне безбедности и мира" и да тада очекује и војнике других армија који ће се обучавати заједно са припадницима наше војске.

Министар одбране је, осврнувши се на сарадњу са припадницима Кфора на Косову и Метохији, оценио да је та сарадња на високом нивоу.

"И поред свих инцидената који су били у протеклом периоду, покушавамо и успевамо да одржимо висок ниво сарадње са Кфором и сматрамо да је Кфор и даље фактор стабилности на Косову и Метохији", рекао је Шутановац.

Према његовим речима, без присуства Кфора би већ имали изузетно тешке околности "у којима би вероватно били и сукоби на Косову и Метохији".

"Трудимо се да будемо добар партнер и жеља нам је да се тако и настави. Очекујемо да криза која је започела крајем јула, коначно буде завршена и да се Кфор врати у оне оквире који су дефинисани резолуцијом УН 1244 и Кумановским споразумом", рекао је Шутановац.

Министар одбране је навео и да се сарадња са Кфором одвија кроз директне и личне контакте.

"У појединим ситуацијама које су биле врло инцидентне и екцесне успели смо да утичемо на колеге из Кфора да се што је могуће сталоженије понашају не би ли избегли могућност ескалације сукоба", рекао је Шутановац.

Он је подсетио и да је од почетка 2007. године саговорницима у Бриселу говорио да Кфор не треба да смањује бројно стање, јер као гарант мира на Косову треба да има одређене снаге које могу интервентно да се појаве на свакој тачки где може доћи до инцидента.

Шутановац је, од планова за ову годину издвојио и наставак решавање стамбених питања за бивше и садашње припаднике Министарства одбране и Војске Србије.

Он је, подсетивши да је у протекле четири године решено нешто мање од 5. 000 стамбених питања, навео да ће та проблематика у овој години бити решавана изградњом кућа, бесповратним кредитирањем за пензионере, као и наставком изградње станова.

"Жеља нам је да тај проблем решавамо изградњом кућа (у Ваљеву и вероватно Суботици) и путем додела стамбених бесповратних кредита припадницима војске у пензији ", рекао је он.

"Очекујем да у првим месецима ове године око 300 војних пензионера који немају трајно решено стамбено питање потпишу уговоре о бесповратним кредитима", рекао је он.

Шутановац је изразио очекивање и да ће врло брзо почети подела решења за станове на Вождовцу, што је "изузетно успешан пројекат у коме је војска дала велики допринос".

Шутановац је од планова за ову годину издвојио и реформу војног пензионог и здравственог фонда који ће омогућити да "наш здравствени фонд буде највиталнији у оквиру целог систем здравствене заштите у Србији".