25.08.2011.
Посета министра одбране аеродрому "Морава"

- Овај пројекат је највећи инфраструктурни пројекат који Министарство одбране и Војска Србије изводе протеклих неколико деценија - истакао је министар Шутановац. Он је нагласио да су Министарство и Војска и овим поступком показали не само да испуњавају законом дефинисане обавезе предвиђене мисијом, већ и да представљају бољитак за целокупну економију државе и региона.

Аеродром "Морава" биће, након београдског и нишког, трећи аеродром у Србији са међународним карактеристикама. Министар је најавио да ће већ у октобру са аеродрома моћи да полећу мањи ваздухоплови до 100 места, а од пролећа наредне године биће оспособљен и за чартер летове и почеће да остварује приходе.

- Ово је прва фаза изградње цивилног аеродорма "Морава", а већ наредне године почеће и друга фаза, после које ће овај аеродом постати савремена зрачна лука за међународне летове – рекао је Шутановац.
Вредност пројекта је око 32 милиона евра. Пројекат је са десет милиона евра подржала Влада Републике Турске, односно њихово Министарство одбране. Тренутно се тражи начин на који ће тај новац бити пласиран. Министар Шутановац се овом приликом захвалио и Министарству економије које је донирало средства у вредности од 2 милиона евра, локалној самоуправи, Агенцији за контролу летења Србије и Црне Горе која је са 3,5 милиона евра помогла пројекат градње контролног торња, као и представницима аеродрома “Никола Тесла” који са 2 милиона евра помажу и финансијски и у виду техничке помоћи и опреме.
Обраћајући се новинарима, председник Управног одбора Агенције за контролу летења Србије и Црне Горе Никола Станков, истакао је да они улажу у најсавременију опрему која је тренутно расположива на светском тржишту.
Велимир Радосављевић, директор аеродрома “Никола Тесла” рекао је да ће након завршетка прве фазе радова бити око 50 нових радних места, а по окончању друге и додатних 150.
- Новац за прву фазу радова смо већ обезбедили – то је сума од 2 милиона евра коју смо донирали прошле године. На коришћење ћемо дати сву опрему за контрадиверзиону контролу, за техничко одржавање маневарских површина и за прихватање авиона. Паралелно са овим пословима, обучаваћемо и становништво Краљева и овога краја за рад на аеродрому “Морава” - закључио је Радосављевић.
- Ово подручје може значајно да подигне своје привредне ресурсе у области прерађивачке индустрије и пољопривреде, те ће нам аеродром веома користити. Локална самоуправа ће и даље учествовати у овом пројекту кроз процес откупљивање земљишта и изграде локалног пута који ће бити веза аеродрома са магистралом – истакао је Симовић.
ОДГОВОРИ НА НОВИНАРСКА ПИТАЊА
Одговарајући на питања новинара министар Шутановац је нагласио да се тендер за извођаче радова у другој фази изградње цивилног аеродрома „Морава“ расписује.

Према речима министра Шутановца, аеродром у пуном капацитету за чартер летове који ће из Краљева летети за летовалишта може да проради већ следећег пролећа.
„Желимо да нправимо најквалитетније могуће. Ми не мислимо да можемо да кренемо са великим летелицама из Краљева од првог дана. Желимо да сукцесивно обезбеђујемо средства и да се даље инвестира. Помоћ аеродрома Београд је велика. Они ће бити оператер који ће нам помоћи да руководимо цивилним делом аеродрома“, нагласио је Шутановац.

О наводима да се на листи земаља у којима би либијски вођа Моамер Гадафи могао да затражи азил налазе и Хрватска и Србија, Шутановац је указао на чињеницу да Хрватска од почетка подржава нападе НАТО алијансе на Либију што говори о неистинитости поменутих тврдњи, и да је реч о дезинформацији.
„Када смо евакуисали наше грађане из Либије, трудили смо се да их евакуишемо све и могу да кажем да је две трећине било више грађана у односу на наше податке. То су људи који су ангажовани путем приватних и страних компанија и који нису били у нашој евиденцији“, подвукао је Шутановац.
Говорећи о показној вежби јединице РОСА на граници са Косовском Митровицом, Шутановац је оценио да је свака вежба те врсте тренутно непримерена, јер на Косову и Метохији постоји простор на ком могу да се организују вежбе и без подизања тензије.

База Југ још један је од великих вишегодишњих пројеката Министарства одбране који је завршен прошле године.
„Планирамо да извршимо и конверзију базе Југ, да она буде мултифункционална. Идеја је да тамо буде регионални Центар за мировне операције и надам се да ће то ускоро и постати. Очекујемо више донација за промену намене и очекујемо да ћемо већ крајем године имати коначно одређене назнаке, и врло могуће једну вежбу више припадника различитих војски која ће се одржати на територији базе Југ“, нагласио је Шутановац.

- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти