25.08.2011.
Poseta ministra odbrane aerodromu "Morava"

- Ovaj projekat je najveći infrastrukturni projekat koji Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije izvode proteklih nekoliko decenija - istakao je ministar Šutanovac. On je naglasio da su Ministarstvo i Vojska i ovim postupkom pokazali ne samo da ispunjavaju zakonom definisane obaveze predviđene misijom, već i da predstavljaju boljitak za celokupnu ekonomiju države i regiona.

Aerodrom "Morava" biće, nakon beogradskog i niškog, treći aerodrom u Srbiji sa međunarodnim karakteristikama. Ministar je najavio da će već u oktobru sa aerodroma moći da poleću manji vazduhoplovi do 100 mesta, a od proleća naredne godine biće osposobljen i za čarter letove i počeće da ostvaruje prihode.

- Ovo je prva faza izgradnje civilnog aerodorma "Morava", a već naredne godine počeće i druga faza, posle koje će ovaj aerodom postati savremena zračna luka za međunarodne letove – rekao je Šutanovac.
Vrednost projekta je oko 32 miliona evra. Projekat je sa deset miliona evra podržala Vlada Republike Turske, odnosno njihovo Ministarstvo odbrane. Trenutno se traži način na koji će taj novac biti plasiran. Ministar Šutanovac se ovom prilikom zahvalio i Ministarstvu ekonomije koje je doniralo sredstva u vrednosti od 2 miliona evra, lokalnoj samoupravi, Agenciji za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore koja je sa 3,5 miliona evra pomogla projekat gradnje kontrolnog tornja, kao i predstavnicima aerodroma “Nikola Tesla” koji sa 2 miliona evra pomažu i finansijski i u vidu tehničke pomoći i opreme.
Obraćajući se novinarima, predsednik Upravnog odbora Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore Nikola Stankov, istakao je da oni ulažu u najsavremeniju opremu koja je trenutno raspoloživa na svetskom tržištu.
Velimir Radosavljević, direktor aerodroma “Nikola Tesla” rekao je da će nakon završetka prve faze radova biti oko 50 novih radnih mesta, a po okončanju druge i dodatnih 150.
- Novac za prvu fazu radova smo već obezbedili – to je suma od 2 miliona evra koju smo donirali prošle godine. Na korišćenje ćemo dati svu opremu za kontradiverzionu kontrolu, za tehničko održavanje manevarskih površina i za prihvatanje aviona. Paralelno sa ovim poslovima, obučavaćemo i stanovništvo Kraljeva i ovoga kraja za rad na aerodromu “Morava” - zaključio je Radosavljević.
- Ovo područje može značajno da podigne svoje privredne resurse u oblasti prerađivačke industrije i poljoprivrede, te će nam aerodrom veoma koristiti. Lokalna samouprava će i dalje učestvovati u ovom projektu kroz proces otkupljivanje zemljišta i izgrade lokalnog puta koji će biti veza aerodroma sa magistralom – istakao je Simović.
ODGOVORI NA NOVINARSKA PITANjA
Odgovarajući na pitanja novinara ministar Šutanovac je naglasio da se tender za izvođače radova u drugoj fazi izgradnje civilnog aerodroma „Morava“ raspisuje.

Prema rečima ministra Šutanovca, aerodrom u punom kapacitetu za čarter letove koji će iz Kraljeva leteti za letovališta može da proradi već sledećeg proleća.
„Želimo da npravimo najkvalitetnije moguće. Mi ne mislimo da možemo da krenemo sa velikim letelicama iz Kraljeva od prvog dana. Želimo da sukcesivno obezbeđujemo sredstva i da se dalje investira. Pomoć aerodroma Beograd je velika. Oni će biti operater koji će nam pomoći da rukovodimo civilnim delom aerodroma“, naglasio je Šutanovac.

O navodima da se na listi zemalja u kojima bi libijski vođa Moamer Gadafi mogao da zatraži azil nalaze i Hrvatska i Srbija, Šutanovac je ukazao na činjenicu da Hrvatska od početka podržava napade NATO alijanse na Libiju što govori o neistinitosti pomenutih tvrdnji, i da je reč o dezinformaciji.
„Kada smo evakuisali naše građane iz Libije, trudili smo se da ih evakuišemo sve i mogu da kažem da je dve trećine bilo više građana u odnosu na naše podatke. To su ljudi koji su angažovani putem privatnih i stranih kompanija i koji nisu bili u našoj evidenciji“, podvukao je Šutanovac.
Govoreći o pokaznoj vežbi jedinice ROSA na granici sa Kosovskom Mitrovicom, Šutanovac je ocenio da je svaka vežba te vrste trenutno neprimerena, jer na Kosovu i Metohiji postoji prostor na kom mogu da se organizuju vežbe i bez podizanja tenzije.

Baza Jug još jedan je od velikih višegodišnjih projekata Ministarstva odbrane koji je završen prošle godine.
„Planiramo da izvršimo i konverziju baze Jug, da ona bude multifunkcionalna. Ideja je da tamo bude regionalni Centar za mirovne operacije i nadam se da će to uskoro i postati. Očekujemo više donacija za promenu namene i očekujemo da ćemo već krajem godine imati konačno određene naznake, i vrlo moguće jednu vežbu više pripadnika različitih vojski koja će se održati na teritoriji baze Jug“, naglasio je Šutanovac.

- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti