13.12.2010.
Интервју са државним секретаром Тањом Мишчевић за Данас
ЗА УЛАЗАК У НАТО САВЕЗ НЕОПХОДНА ПОЛИТИЧКА ВОЉА
У овом тренутку у Србији се и не размишља о опцији чланства у НАТО-у. Подсећам да је Скупштина Србије усвојила резолуцију о војној неутралности, тако да је државна политика дефинисала коришћење капацитета програма Партнерство за мир - истиче за Данас Тања Мишчевић, државна секретарка у Министарству одбране, задужена за политику одбране.

Каква је досадашња сарадња Србије са НАТО-ом и колико је она значајна за нашу земљу?
- Србија је једна од држава чланица програма Партнерство за мир и кроз овај програм је остварено већ доста активности. Оно што нам следи у наредном периоду јесте индивидуални програм у Партнерству, којим се конкретно дефинишу даљи кораци у остваривању и коришћењу свих инструмената које ПзМ пружа. У овом моменту не користимо у пуној мери оно што нам се пружа, али то свакако планирамо да променимо у наредном периоду. Значајан корак свакако је отварање канцеларије при НАТО-у у Бриселу.
Најављено је учешће Србије и у мисијама Европске уније. Докле се стигло по том питању?
- За разлику од мисија Уједињених нација и НАТО, мисије ЕУ комбинују цивилне и војне аспекте. Оне подразумевају хуманитарну помоћ на терену, полицијске, правосудне и царинске службе, као што је Еулекс на Косову и Метохији. Да би држава могла да учествује у овим операцијама, треба да буде или чланица ЕУ или да са Унијом закључи посебан споразум. Тренутно се завршава споразум о безбедности са ЕУ, а у завршној фази је и оквирни споразум о укључивању Србије у ове мисије. На основу тог споразума биће дефинисани статус, командовање и финансирање снага које се упућују у мисије. Министарство спољних послова ће ускоро закључити преговоре, и већ од наредне године имаћемо могућност да потпишемо овакав споразум и конкретно учествујемо у мисијама.
У којим би мисијама ЕУ Србија могла прво да учествује?
- Вођени су разговори са грчким министарством одбране и највероватније ће прва мисија у којој ће српски официри учествовати бити мисија „Аталанта“ на обалама Сомалије, у борби против пирата. Интересантно је што и друге државе већ сада показују интересовање за српске снаге, пре свега санитетске јединице, да учествују заједно са њима у различитим операцијама. Већ би 2011. могла бити година првог укључивања Србије у мисије ЕУ.
Како оцењујете досадашњу војну сарадњу Србије са другим државама? Можете ли да издвојите са ким имамо најразвијенију војну сарадњу, а са којим државама би требало додатно развити односе?
- Педесетак споразума о сарадњи у области одбране је потписано у претходне три и по године, међу којима су и све државе у региону. Изузетак је Албанија, али смо и са њом у фази завршетка договора о закључивању споразума. Ако бих морала да издвојим нешто, то је споразум министарстава одбране Србије и Хрватске, због специфичности односа током деведесетих година и што се на основу овог споразума могу градити и добри економски односи. У условима када заправо не постоји претња директне агресије, најнужнији су добри односи и разумевање са окружењем.
Један од приоритета Министарства одбране пре неколико месеци био је и унапређење војне сарадње са Русијом. Да ли су остварени одређени помаци по том питању?
- Када је начелник руског Генералштаба био у посети Србији закључили смо да добри политички односи не одговарају односима у сфери одбране. Усагласили смо се да се у тим сегментима мора урадити још доста тога, а оно што је досад урађено јесте школовање наших официра на руским војним школама, али и руских официра код нас. Руска војска заинтересована је и за размену искустава, односно да им пренесемо наше искуство у професионализацији војске како би видели који су основни проблеми тог процеса. Разговарало се и о сарадњи у ремонту, односно унапређењу и одржавању опреме коју Војска Србије поседује, посебно оне која потиче из Руске Федерације. И то је план за наредну годину.
Војноекономска сарадња са Бразилом
У којим областима одбране Србија не сарађује довољно са другим државама?
- У споразумима између министарстава одбране се углавном дефинише уобичајени степен сарадње. То подразумева размену искустава, образовање и војнотехничку сарадњу. Пре десетак дана потписан је, међутим, споразум и са Бразилом и ова уобичајена сарадња се надограђује војноекономском сарадњом, односно покушајем да се сарадња оствари и кроз заједнички наступ у области производње наоружања и опреме. Такав начин сарадње је област у којој је могуће ићи даље и са другим државама.
Аутор: Бојан Цвејић
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти