Министарство одбране Републике Србије
 
11.12.2010.

Интервју министра одбране агенцији "Танјуг"



СРБИЈА НИЈЕ ВОЈНО УГРОЖЕНА

Министар одбране Драган Шутановац оценио је данас да Србија није војно угрожена, али да постоји латентна могућност угрожавања безбедности од стране појединаца са Косова и Метохије.

Шутановац је у интервјуу Танјугу подсетио да Србија на територији Косова и Метохије има мировну мисију Кфора и Еулекса.

Према његовим речима, постоји латентно угрожавање безбедности, које могу да изазову појединци са Косова и Метохије, "што се у прошлости дешавало".Шутановац је оценио и да је по питању безбедности ова година знатно боља него ранија, изразивши очекивање да ће следећа година "бити безбедна колико и ова".

Он је истакао и да Војска Србије има изузетно квалитетну сарадњу са припадницима Кфора на Косову и Метохији подсетивши да се организују редовни састанци начелника Генералштаба Војске Србије и команданта Кфора.

Шутановац је рекао и да се очекује посета команданта Кфора Београду подсетивши да је начелник Генералштаба Војске Србије боравио јесенас у Приштини, на састанку са командатом Кфора.

Министар одбране је оценио и да је између Војске Србије и Кфора враћено поверење, које је било пољуљано након одлуке НАТО да формира и обучава такозване косовске снаге безбедности.

"На дневном оперативном нивоу имамо контакте и сматрам да је изузетно важно са аспекта безбедности, пре свега неалбанског становништва, да сарађујемо што је могуће чврсће са међународном заједницом и са свим онима који раде на обезбеђивању стабилности и безбедности грађана на Косову и Метохији", рекао је он.

Шутановац је указао и да је отварањем базе "Југ" крај Бујановца цео југ централне Србије добио једну савремену модерну војну базу у коју може да буде смештено до 1.000 војника.

"Желимо да ту базу ставимо у функцију не само обезбеђивања копнене зоне безбедности и тог дела Србије, већ и да се ту обучавају припадници Војске Србије и припадници пријатељских војски, који иду у мировне мисије", рекао је он.

Шутановац је објаснио да тај пројекат не зависи само од Србије, додајући да је то пројекат који треба да добије одређену финансијску, материјалну и техничку подршку од земаља које су заинтересоване за обуку за мировне мисије.

"Очекујем да у току следеће године, тај пројекат почне да живи, а да у 2012. то (обука за учешће у мировним мисијама) буде нешто што ће бити уобичајено", рекао је он.

Шутановац је истакао и да је Србија дуплирала број учешћа у мировним мисијама УН у односну на 2007. годину, као и да се за неколико дана наши мировњаци враћају из Чада, где успешно завршавају мисију УН, прво у саставу норвешког контигента, а после самостално.

"С друге стране, приближава се моменат потписивања безбедносног споразума са Европском унијом, који отвара могућност уцешћа у цивилно- војним мисијима и за полицију и за војску", рекао је он. Министар одбране је истакао и да се већ преговара са Грчком и Француском о могућности појављивања неког од наших официра на бродовима у саставу морнарица тих држава у некој од мировних мисија ЕУ.

Према његовим речима, ту се ради о симболичном и - у односу на величину Србије и на нашу снагу - објективном учешћу војске.

Он је указао да је учешће у мировним мисијама изузетно политички важно, јер тиме показујемо да желимо да будемо део савременог и модерног света, који брине о безбедности не само унутар својих граница.

Осврнувши се на учешће Србије у НАТО програму "Партнерство за мир", Шутановац је изразио очекивање да ће 2011. бити година пре свега стабилизације односа у оквиру "Партнерства за мир" и коначног отварања наших просторија.

"Постоји низ комитета, у којима смо почели да учествујемо... и мислим да Србија има шта да понуди али и да црпи користи, као и могућности из "Партнерства за мир", рекао је он.

Према његовим речима, Србија је једно време била у великом застоју у сарадњи у оквиру „Партнерства за мир“, а следи година у којој "морамо у петој брзини" да користимо све могућности, како би 2012. имали обострано пуне капацитете сарадње.

Подсетивши да ће од 1. јануара 2011. Војска Србије и званично бити професионална, он је истакао да ће у наредној години посебна пажња бити посвећена обуци и усавршавању професионалаца.

Шутановац је указао и са аспекта планова у опремању Војске Србије да је битно да видимо колики ће бити буџет за следећу годину "од чега зависи шта ћемо моћи у склопу модернизације опреме и технике да купимо или да ревитализујемо".

Министар одбране је рекао и да је у протекле две године наш војни буџет био изузетно скроман, са аспекта потреба које нису исте као у земљама у окружењу, јер смо 1999. претрпели велика оштећења.

Подсећајућ да су уговарања за извоз из области наменске индустрије у његовом мандату око 1,2 милијарди долара, Шутановац је навео да смо све планове, по питању извоза наоружања и војне опреме и уговарања одавно премашили.

Министар одбране је истакао и да је сада најважније да испоштујемо рокове и квалитет и да не остајемо утисак да смо они који желе да добију посао, а да не могу да га изврше.

"Чини ми се да идемо добрим правцем, јер сада постоји велико интересовање многих земаља, чак и јако удаљених попут Уругваја и Бразила, које желе са нама да уцествују и у развоју одређеног наоружања и пробоју на трећа тржиште", рекао је он.

Осврнувши се на област војног школства, Шутановац је изразио очекивање да ће Србија, први пут у свој историји, у следећој години добити Универзитет одбране.

"Универзитет одбране је деценијска тежња са неколико покусаја оснивања у оквиру система одбране, али сматрам да ће овога пута тај покушај бити успешан", рекао је он.

Шутановац је истакао да су акредитовали студијске програме Војне академије и Војно медицинске академије и да очекује да у наредним месецима, када се дефинишу још неке ствари које се тичу интерних одлука, Универзитет одбране заживети.