11.12.2010.
Intervju ministra odbrane agenciji "Tanjug"
SRBIJA NIJE VOJNO UGROŽENA
Ministar odbrane Dragan Šutanovac ocenio je danas da Srbija nije vojno ugrožena, ali da postoji latentna mogućnost ugrožavanja bezbednosti od strane pojedinaca sa Kosova i Metohije.

Prema njegovim rečima, postoji latentno ugrožavanje bezbednosti, koje mogu da izazovu pojedinci sa Kosova i Metohije, "što se u prošlosti dešavalo".Šutanovac je ocenio i da je po pitanju bezbednosti ova godina znatno bolja nego ranija, izrazivši očekivanje da će sledeća godina "biti bezbedna koliko i ova".
On je istakao i da Vojska Srbije ima izuzetno kvalitetnu saradnju sa pripadnicima Kfora na Kosovu i Metohiji podsetivši da se organizuju redovni sastanci načelnika Generalštaba Vojske Srbije i komandanta Kfora.
Šutanovac je rekao i da se očekuje poseta komandanta Kfora Beogradu podsetivši da je načelnik Generalštaba Vojske Srbije boravio jesenas u Prištini, na sastanku sa komandatom Kfora.
Ministar odbrane je ocenio i da je između Vojske Srbije i Kfora vraćeno poverenje, koje je bilo poljuljano nakon odluke NATO da formira i obučava takozvane kosovske snage bezbednosti.
"Na dnevnom operativnom nivou imamo kontakte i smatram da je izuzetno važno sa aspekta bezbednosti, pre svega nealbanskog stanovništva, da sarađujemo što je moguće čvrsće sa međunarodnom zajednicom i sa svim onima koji rade na obezbeđivanju stabilnosti i bezbednosti građana na Kosovu i Metohiji", rekao je on.
Šutanovac je ukazao i da je otvaranjem baze "Jug" kraj Bujanovca ceo jug centralne Srbije dobio jednu savremenu modernu vojnu bazu u koju može da bude smešteno do 1.000 vojnika.
"Želimo da tu bazu stavimo u funkciju ne samo obezbeđivanja kopnene zone bezbednosti i tog dela Srbije, već i da se tu obučavaju pripadnici Vojske Srbije i pripadnici prijateljskih vojski, koji idu u mirovne misije", rekao je on.
Šutanovac je objasnio da taj projekat ne zavisi samo od Srbije, dodajući da je to projekat koji treba da dobije određenu finansijsku, materijalnu i tehničku podršku od zemalja koje su zainteresovane za obuku za mirovne misije.
"Očekujem da u toku sledeće godine, taj projekat počne da živi, a da u 2012. to (obuka za učešće u mirovnim misijama) bude nešto što će biti uobičajeno", rekao je on.
Šutanovac je istakao i da je Srbija duplirala broj učešća u mirovnim misijama UN u odnosnu na 2007. godinu, kao i da se za nekoliko dana naši mirovnjaci vraćaju iz Čada, gde uspešno završavaju misiju UN, prvo u sastavu norveškog kontigenta, a posle samostalno.
"S druge strane, približava se momenat potpisivanja bezbednosnog sporazuma sa Evropskom unijom, koji otvara mogućnost ucešća u civilno- vojnim misijima i za policiju i za vojsku", rekao je on. Ministar odbrane je istakao i da se već pregovara sa Grčkom i Francuskom o mogućnosti pojavljivanja nekog od naših oficira na brodovima u sastavu mornarica tih država u nekoj od mirovnih misija EU.
Prema njegovim rečima, tu se radi o simboličnom i - u odnosu na veličinu Srbije i na našu snagu - objektivnom učešću vojske.
On je ukazao da je učešće u mirovnim misijama izuzetno politički važno, jer time pokazujemo da želimo da budemo deo savremenog i modernog sveta, koji brine o bezbednosti ne samo unutar svojih granica.
Osvrnuvši se na učešće Srbije u NATO programu "Partnerstvo za mir", Šutanovac je izrazio očekivanje da će 2011. biti godina pre svega stabilizacije odnosa u okviru "Partnerstva za mir" i konačnog otvaranja naših prostorija.
"Postoji niz komiteta, u kojima smo počeli da učestvujemo... i mislim da Srbija ima šta da ponudi ali i da crpi koristi, kao i mogućnosti iz "Partnerstva za mir", rekao je on.
Prema njegovim rečima, Srbija je jedno vreme bila u velikom zastoju u saradnji u okviru „Partnerstva za mir“, a sledi godina u kojoj "moramo u petoj brzini" da koristimo sve mogućnosti, kako bi 2012. imali obostrano pune kapacitete saradnje.
Podsetivši da će od 1. januara 2011. Vojska Srbije i zvanično biti profesionalna, on je istakao da će u narednoj godini posebna pažnja biti posvećena obuci i usavršavanju profesionalaca.
Šutanovac je ukazao i sa aspekta planova u opremanju Vojske Srbije da je bitno da vidimo koliki će biti budžet za sledeću godinu "od čega zavisi šta ćemo moći u sklopu modernizacije opreme i tehnike da kupimo ili da revitalizujemo".
Ministar odbrane je rekao i da je u protekle dve godine naš vojni budžet bio izuzetno skroman, sa aspekta potreba koje nisu iste kao u zemljama u okruženju, jer smo 1999. pretrpeli velika oštećenja.
Podsećajuć da su ugovaranja za izvoz iz oblasti namenske industrije u njegovom mandatu oko 1,2 milijardi dolara, Šutanovac je naveo da smo sve planove, po pitanju izvoza naoružanja i vojne opreme i ugovaranja odavno premašili.
Ministar odbrane je istakao i da je sada najvažnije da ispoštujemo rokove i kvalitet i da ne ostajemo utisak da smo oni koji žele da dobiju posao, a da ne mogu da ga izvrše.
"Čini mi se da idemo dobrim pravcem, jer sada postoji veliko interesovanje mnogih zemalja, čak i jako udaljenih poput Urugvaja i Brazila, koje žele sa nama da ucestvuju i u razvoju određenog naoružanja i proboju na treća tržište", rekao je on.
Osvrnuvši se na oblast vojnog školstva, Šutanovac je izrazio očekivanje da će Srbija, prvi put u svoj istoriji, u sledećoj godini dobiti Univerzitet odbrane.
"Univerzitet odbrane je decenijska težnja sa nekoliko pokusaja osnivanja u okviru sistema odbrane, ali smatram da će ovoga puta taj pokušaj biti uspešan", rekao je on.
Šutanovac je istakao da su akreditovali studijske programe Vojne akademije i Vojno medicinske akademije i da očekuje da u narednim mesecima, kada se definišu još neke stvari koje se tiču internih odluka, Univerzitet odbrane zaživeti.
- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti