Министарство одбране Републике Србије
 
05.01.2010.

Усељено 27 станова на Бежанијској коси



Министар одбране Драган Шутановац уручио је активним и пензионисаним припадницима Војске Србије и Министарства одбране кључеве од 27 станова у Улици Марка Челебоновића у насељу Бежанијска коса.

- Имам изузетно задовољство да нову радну годину Министартва одбране отворим доделом 27 кључева од станова који су завршени на Бежанијској коси. Током прошле године решили смо око 600 стамбених питања наших припадника путем доделе станова и кредитирања и намера нам је да овај посао наставимо и у овој години – рекао је министар одбране, и нагласио да је зграда која је данас усељена започета пре скоро деценију.

Шутановац је истакао да су у току интензивни разговори са министром за животну средину и просторно планирање Оливером Дулићем око изградње такозваних «јефтиних» станова.

- Ти станови сигурно неће бити само јефтини, већ и квалитетни, и очекујем да ће и то бити још једна од могућности за решавање стамбених питања активних и пензионисаних припадника Војске Србије – казао је Шутановац.

Одговарајући на новинарска питања, министар одбране је рекао да још увек није познато шта се тачно догодило у околини села Рашевац код Куршумлије.

- Ноћашњи догађај још увек је у фази испитивања и немамо коначна сазнања шта се догодило преко административне линије. Трудићемо се да у сарадњи са КФОР-ом сазнамо шта се тачно догодило, као и и да ли је овај инцидент био усмерен против неалбанског становништва или је у питању нешто што би се могло окарактерисати као хулиганство – објаснио је министар одбране.

Према његовим речима, околина овог села простор је на коме врло често долази до пуцњаве са друге стране административне линије, која није усмерена на Рашевац, али која изазива немир и страх код мештана овог села. Министар је подвукао да је Војска Србије није присутна у самом селу, већ на административној линији, и да у инциденту није дошло до угрожавања живота њених припадника.

- Треба подсетити да је Војска Србије током протекле године пробијала пут према овом селу, које је једно од најудаљенијих у куршумлијској општини и које је до тада било међу најугроженијим. Такође, припадници Треће бригаде дневно патролирају уз административну линију која је наслоњена на село Рашевац – подвукао је министар одбране.

Коментаришући нову формацију и систематизацију радних места у Министарству одбране, Шутановац је рекао да је она урађена по угледу на најразвијеније војске света. Кадровска пирамида која је до сада постојала, како је нагласио, није одговарала ни бројчаном стању ни потребама Министарства одбране.

- Крајем прошле године, после дужих припрема, усвојили смо нову формацију и систематаизацију радних места по којој ће Министарство имати само 114, уместо досадашњих 330 државних службеника. Подсећам да Влада није донела одлуку да министарства одбране и полиције морају да смањују број државних службеника, већ смо ми то учинили самоиницијативно – рекао је министар и подсетио да нова организација подразумева и драстично мањи број пуковничких места.

Према његовим речима, не постоји потреба за толиким бројем високих официра који раде у канцеларијама. Главни циљ ове године је завршетак процеса професионализације, а редукција броја запослених у министарству са 11.500 на 8.600, само је правац процеса професионализације по најмодернијим стандардима.

- Идеја нам је да форсирамо официре који раде у трупи, а да најквалитетнији и најискуснији раде у Министарству одбране. На жалост, у протеклом периоду често се дешавало да официри добију чинове личном заслугом, али без утемељења у прописима, због чега смо морали да приступимо смањењу њиховог броја – навео је Шутановац.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА