Министарство одбране Републике Србије
 
18.12.2009.

Обновљена Велика ратна сала Генералштаба



Зграда Главног Ђенералштаба и Министарства војске и морнарице је 1928. године била најлепша државна грађевина. У монументалном здању, лепотом, величином и елеганцијом издваја се Велика ратна сала. Тај простор садржи посебну атмосферу, чува многе успомене и има занимљиву причу. Зуб времена учинио је своје, али напорима ресорних министарстава и стручњака Завода за заштиту споменика Београда, враћен јој је првобитни изглед, сјај и значај.

Зграда је грађена од 1926. до 1928. године по архитектонској замисли руског емигранта немачког порекла Василија Баумгартена. Има четири спрата и две монументалне фасаде на којима су наглашени стубови, од постамента на првом нивоу све до моћног кордонског венца изнад кога се налази још једна етажа са карактеристичним полукружним прозорима. Фасада четвртог спрата украшена је скулптурама ратника у разним историјским фазама. За градњу су коришћени природни и вештачки камен, мешавине песка, опека, племенити малтер, декоративна пластика, гипс... Коштала је тадашњих 35 милиона динара.

Најлепши, најзначајнији и најлепши простор здања је свечана или Ратна сала. Њена намена била је свакојака, од састанака челника ондашње владе, преко скупова ђенерала, пријема, гламурозних балова па зборова високих немачких официра за време окупације и враћања у армијске оквире после Другог светског рата. Памти фракове, уштиркане крагне, камашне, сјајна ордења, лаковане чизме, отмене дамске хаљине, накит, оштре команде, исцрпљујуће седнице, звуке валцера, ритам официрског кола...

Сала је дугачка 17, широка десет и висока 12,5 метара, али њена суштина лежи у монументалности, карактеристичној изради сваког детаља. Рестаурација је била неопходна јер је зуб времена учинио своје, а овакву вредност је заиста неопходно сачувати. Простор је репрезентативан у сваком погледу и може се рећи да представља ремек-дело архитектуре.

Инвеститор радова је Министарство рада и социјалне политике, на иницијативу Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова. Министарство одбране је пружило логистичку подршку, а Завод за заштиту споменика града Београда неопходну стручну помоћ.

Због својих историјских и архитектонских вредности, зграда Генералштаба проглашена је за културно добро 1984. године.