Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
18.12.2009.

Obnovljena Velika ratna sala Generalštaba



Zgrada Glavnog Đeneralštaba i Ministarstva vojske i mornarice je 1928. godine bila najlepša državna građevina. U monumentalnom zdanju, lepotom, veličinom i elegancijom izdvaja se Velika ratna sala. Taj prostor sadrži posebnu atmosferu, čuva mnoge uspomene i ima zanimljivu priču. Zub vremena učinio je svoje, ali naporima resornih ministarstava i stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika Beograda, vraćen joj je prvobitni izgled, sjaj i značaj.

Zgrada je građena od 1926. do 1928. godine po arhitektonskoj zamisli ruskog emigranta nemačkog porekla Vasilija Baumgartena. Ima četiri sprata i dve monumentalne fasade na kojima su naglašeni stubovi, od postamenta na prvom nivou sve do moćnog kordonskog venca iznad koga se nalazi još jedna etaža sa karakterističnim polukružnim prozorima. Fasada četvrtog sprata ukrašena je skulpturama ratnika u raznim istorijskim fazama. Za gradnju su korišćeni prirodni i veštački kamen, mešavine peska, opeka, plemeniti malter, dekorativna plastika, gips... Koštala je tadašnjih 35 miliona dinara.

Najlepši, najznačajniji i najlepši prostor zdanja je svečana ili Ratna sala. Njena namena bila je svakojaka, od sastanaka čelnika ondašnje vlade, preko skupova đenerala, prijema, glamuroznih balova pa zborova visokih nemačkih oficira za vreme okupacije i vraćanja u armijske okvire posle Drugog svetskog rata. Pamti frakove, uštirkane kragne, kamašne, sjajna ordenja, lakovane čizme, otmene damske haljine, nakit, oštre komande, iscrpljujuće sednice, zvuke valcera, ritam oficirskog kola...

Sala je dugačka 17, široka deset i visoka 12,5 metara, ali njena suština leži u monumentalnosti, karakterističnoj izradi svakog detalja. Restauracija je bila neophodna jer je zub vremena učinio svoje, a ovakvu vrednost je zaista neophodno sačuvati. Prostor je reprezentativan u svakom pogledu i može se reći da predstavlja remek-delo arhitekture.

Investitor radova je Ministarstvo rada i socijalne politike, na inicijativu Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova. Ministarstvo odbrane je pružilo logističku podršku, a Zavod za zaštitu spomenika grada Beograda neophodnu stručnu pomoć.

Zbog svojih istorijskih i arhitektonskih vrednosti, zgrada Generalštaba proglašena je za kulturno dobro 1984. godine.