23.08.2009.
Oбележена 95. годишњица Церске битке
Свечаности на Церу присуствовали су државни и војни званичници, дипломатски представници земаља учесница Церске битке, али и савезника Краљевине Србије у Првом светском рату.
Министар одбране нагласио је, том приликом, да Република Србија своје интересе жели да штити мирним и дипломатским путем.
– Окренути смо миру, желимо да никада више не дође до рата и да грађани Србије имају миран и просперитетан живот. Србија жели да буде демократски развијена земља, просперитетна чланица Европске уније, која дели европске вредности. Наша влада у томе улаже максималне напоре јер настоји да Србија буде члан тог друштва, да развија добе односе са суседима и земљама региона, али и Европе и ван њених граница – истакао је Шутановац, обраћајући се амбасадорима и представницима Аустрије, Чешке, Словачке, Белике Британије, Русије и Француске и додао да су савремени изазови, ризици и претње безбедности Србије по правилу међународни и да се не могу решавати уколико не гајимо добросуседске односе, као и добре односе са свим државама региона.
– Имамо обавезу да и своје потомке учимо историји, да им причамо о српским херојима који су дали живот за отаџбину, не само да се не би заборавили, већ да се та историја више никада не би поновила – рекао је министар одбране.
Министар одбране Драган Шутановац, потомак погинулог ратника Церске битке, у спомен-књигу Музеја «Церска битка», записао је – Јединицама Српске војске, учесницима славне Церске битке 1914. године, са искреном захвалношћу и дивљењем за њихов херојски подвиг и жртву дату за одбрану слободе и независност отаџбине. Нека им је вечна слава и хвала! Живела Србија!
Овогодишњи скуп у Текеришу организовали су Министарство рада и социјалне политике, Министарство одбране Владе Републике Србије и град Лозница.
Спомен-костурница у Текеришу подигнута је 1928. године на месту где су се од 15. до 19. августа 1914. водиле борбе које су одлучиле исход Церске битке. Саграђена је за време владавине краља Александра Првог. Има облик природне стене, димензија 8,6 х 7,6 метара, а висока је десет метара. У темеље костурнице положени су посмртни остаци више од десет хиљада погинулих српских ратника. На њеном прочељу стоји записано – „Ваша дела су бесмртна“.
Операција на Церу окончана је гоњењем непријатеља до Дрине и завршним борбама код Шапца, од 21. до 24. августа 1914. године. Србија је у борбама изгубила више од 16.000 војника, док су Аустроугари имали око 25.000 погинулих. Због изузетних заслуга у руковођењу и командовању Церском битком, командант Друге српске армије Степа Степановић унапређен је у чин војводе. Битка представља блистав пример тактички добро осмишљене и остварене војне операције.

- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти