Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
23.08.2009.

Obeležena 95. godišnjica Cerske bitke



U ime Vlade Republike Srbije, ministar odbrane Dragan Šutanovac položio je danas lovorov venac na spomen-kosturnicu kompleksa «Cerska bitka» u Tekerišu, na centralnoj državnoj ceremoniji obeležavanja 95. godišnjice te vojne operacije.

Svečanosti na Ceru prisustvovali su državni i vojni zvaničnici, diplomatski predstavnici zemalja učesnica Cerske bitke, ali i saveznika Kraljevine Srbije u Prvom svetskom ratu.

– Okupili smo se da odamo počast borcima Cerske bitke i svima onima koji su izvojevali prvu pobedu saveznika u Prvom svetskom ratu. Iako izmoren Balkanskim ratovima, srpski narod smogao je snage, organizovao se i mobilisao, te suprotstavio vojsci Austrougarske. Srpska vojska je pod komandom velikih vojskovođa izvojevala pobedu i za osam dana oterala okupatora iz naše zemlje. Na taj način se Druga srpska armija, zajedno sa ostalim armijama, upisala u istoriju ratovanja širom sveta. Naše istorijsko sećanje na taj događaj u prvi plan stavlja pobedu srpskih vojskovođa, vojnika, njihovu hrabrost i odlučnost, ali ostaje pitanje da li je bilo dovoljno mudrosti i da li je neko zaista mislio da napadom na Srbiju može rešiti probleme koje su tada naša zemlja i Austrougarska imale. Nažalost, isto pitanje postavljalo se i posle Prvog svetskog rata. Bili smo svedoci velikih razaranja u istoriji čovečanstva, zato što nije bilo dovoljno mudrosti da se shvati da rat nije dobar izlaz iz problema – rekao je ministar Šutanovac, obraćajući se u Tekerišu građanima Srbije, potomcima ratnika Cerske bitke, predstavnicima saveznika naše zemlje u Prvom svetskom ratu, tadašnjim neprijateljima, a sadašnjim prijateljima Srbije, i prisutnim vojnim izaslanicima.

Ministar odbrane naglasio je, tom prilikom, da Republika Srbija svoje interese želi da štiti mirnim i diplomatskim putem.

– Okrenuti smo miru, želimo da nikada više ne dođe do rata i da građani Srbije imaju miran i prosperitetan život. Srbija želi da bude demokratski razvijena zemlja, prosperitetna članica Evropske unije, koja deli evropske vrednosti. Naša vlada u tome ulaže maksimalne napore jer nastoji da Srbija bude član tog društva, da razvija dobe odnose sa susedima i zemljama regiona, ali i Evrope i van njenih granica – istakao je Šutanovac, obraćajući se ambasadorima i predstavnicima Austrije, Češke, Slovačke, Belike Britanije, Rusije i Francuske i dodao da su savremeni izazovi, rizici i pretnje bezbednosti Srbije po pravilu međunarodni i da se ne mogu rešavati ukoliko ne gajimo dobrosusedske odnose, kao i dobre odnose sa svim državama regiona.

– Imamo obavezu da i svoje potomke učimo istoriji, da im pričamo o srpskim herojima koji su dali život za otadžbinu, ne samo da se ne bi zaboravili, već da se ta istorija više nikada ne bi ponovila – rekao je ministar odbrane.

General-potpukovnik Mladen Ćirković, zamenik načelnika Generalštaba naše vojske, položio je venac na spomen-obeležje cerskim junacima u ime Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Vence su položili i predstavnici lokalne samouprave i diplomatskih predstavništava u Srbiji.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac, potomak poginulog ratnika Cerske bitke, u spomen-knjigu Muzeja «Cerska bitka», zapisao je – Jedinicama Srpske vojske, učesnicima slavne Cerske bitke 1914. godine, sa iskrenom zahvalnošću i divljenjem za njihov herojski podvig i žrtvu datu za odbranu slobode i nezavisnost otadžbine. Neka im je večna slava i hvala! Živela Srbija!

Ovogodišnji skup u Tekerišu organizovali su Ministarstvo rada i socijalne politike, Ministarstvo odbrane Vlade Republike Srbije i grad Loznica.

Spomen-kosturnica u Tekerišu podignuta je 1928. godine na mestu gde su se od 15. do 19. avgusta 1914. vodile borbe koje su odlučile ishod Cerske bitke. Sagrađena je za vreme vladavine kralja Aleksandra Prvog. Ima oblik prirodne stene, dimenzija 8,6 h 7,6 metara, a visoka je deset metara. U temelje kosturnice položeni su posmrtni ostaci više od deset hiljada poginulih srpskih ratnika. Na njenom pročelju stoji zapisano – „Vaša dela su besmrtna“.

Cerska bitka, koja se odigrala na širokom prostoru Cera od 16. do 20. avgusta 1914. godine, predstavlja jednu od najznačajnijih i najvećih pobeda Srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Istovremeno je i prva saveznička pobeda. Poznata je i kao „Jadarska bitka“ jer su se glavne operacije odvijale u slivu reke Jadar. Prethodile su joj borbe predstražnih odreda na Drini i Savi, koji su četiri dana, od 12. do 15. avgusta, hrabro odolevali nadiranju znatno brojnijih i jačih austrougarskih trupa. Srpskim snagama komandovao je general Stepa Stepanovića.

Operacija na Ceru okončana je gonjenjem neprijatelja do Drine i završnim borbama kod Šapca, od 21. do 24. avgusta 1914. godine. Srbija je u borbama izgubila više od 16.000 vojnika, dok su Austrougari imali oko 25.000 poginulih. Zbog izuzetnih zasluga u rukovođenju i komandovanju Cerskom bitkom, komandant Druge srpske armije Stepa Stepanović unapređen je u čin vojvode. Bitka predstavlja blistav primer taktički dobro osmišljene i ostvarene vojne operacije.
photoFOTO GALERIJA