28.07.2009.
Обележен јубилеј 170 година војног санитета
Свечаност поводом 170. годишњице војног санитета одржана је данас у Дому Гарде на Топчидеру. Тим поводом промовисана је монографија «Српски војни санитет». Свечаности су присуствовали министар одбране Драган Шутановац и начелник Генералштаба генерал-потпуковник Милоје Милетић са члановима колегијума, челни људи војне санитетске службе, представници војно-дипломатског кора и бројни гости.


Шутановац је подсетио на чињеницу да је Универзијада у Брограду проглашена за најбољу када је у питању медицинско збрињавање, а да су за то управо заслужни лекари ВМА. Он је у свом обраћању указао на неке од стратешких задатака војног санитета, где је издвојио стално унапређивање квалитета здравствене неге како војних, тако и цивилних осигураника.

Начелник Санитетске службе Војске Србије бригадни генерал др Вељко Тодоровић изнео је кључне податке из богате историје санитетске службе у војсци, али и смернице њеног даљег развоја.

Темељи данашње санитетске службе у војсци постављени су 30. јула 1839. године, док је 1844. године основана прва војна болница која се сматра претечом данашње Војномедицинске академије. Данас је то знаћајан ресурс система одбране који је међународно признат и адекватно рангиран.
Одговарајући на питања новинара министар Шутановац је рекао да је систем одбране лоцирао проблеме у војном санитету и да је на време почео да улаже како би се стање у војном здравству довело на одговарајући ниво, при чему је веома важан био уговор са Републичким заводом за здравствену заштиту. Он је поменуо образовање официра медицинске струке на ВМА као и опремање савременом техником као један од показатеља напретка. Шутановац је истакао да ће наредне године у ово време ВМА бити сигурно најопремљенија здравствена установа у региону.
Министар је подсетио да би све војске на свету које шаљу своје припаднике у мировне мисије, радо виделе припаднике нашег санитета у својим редовима.
На питање о средствима које је систем одбране уложио у организацију Универзијаде, министар је нагласио да је било планирано да организатор на рачун Министарства уплати више новца, али да Војска у тако значајним пројектима треба да сноси одређен терет и трошак. Он је рекао и да ће велики део средстава и опреме остати у власништву система одбране.

- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти