Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
28.07.2009.

Obeležen jubilej 170 godina vojnog saniteta



Svečanost povodom 170. godišnjice vojnog saniteta održana je danas u Domu Garde na Topčideru. Tim povodom promovisana je monografija «Srpski vojni sanitet». Svečanosti su prisustvovali ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba general-potpukovnik Miloje Miletić sa članovima kolegijuma, čelni ljudi vojne sanitetske službe, predstavnici vojno-diplomatskog kora i brojni gosti.

Ministar Šutanovac tom prilikom je istakao da je vojni sanitet od momenta svog nastanka bio motor razvoja savremene srpske medicine, a da je on danas jedan od neospornih lidera vojnog zdravstva u regionu. Prema njegovim rečima, Ministarstvo je prepoznalo potrebu za reformom vojnog zdravstva u kontekstu sveobuhvatne reforme sistema odbrane, pa je u tom cilju, tokom protekle godine uloženo oko 10 miliona evra u modernizaciju vojnih zdravstvenih ustanova, pre svega Vojnomedicinske akademije. Šutanovac je rekao da je od prošle godine VMA otvorena i za pružanje usluga civilima, te da se takav vid otvaranja vojnog saniteta prema građanstvu planira i u većim vojnomedicinskim centrima poput Novog Sada i Niša.

Ministar odbrane je podvukao da je jedna od najvažnijih aktivnosti vojne sanitetske službe upravo učešće u mirovnim operacijama u Kongu i Čadu, nazavavši ih istorijskim iskoracima. On je podsetio da je prvi put Skupština Srbije donela odluku da se jedan naš sanitetski tim angažuje u misiji Ujedinjenih nacija.

Šutanovac je podsetio na činjenicu da je Univerzijada u Brogradu proglašena za najbolju kada je u pitanju medicinsko zbrinjavanje, a da su za to upravo zaslužni lekari VMA. On je u svom obraćanju ukazao na neke od strateških zadataka vojnog saniteta, gde je izdvojio stalno unapređivanje kvaliteta zdravstvene nege kako vojnih, tako i civilnih osiguranika.

Državni sekretar Ministarstva odbrane dr Zoran Vesić govorio je o monografiji «Srpski vojni sanitet» koju je Vojnoizdavački zavod objavio povodom jubileja. On je podsetio da je vojni sanitet bio prvi organizovani sistem pružanja zdravstvene zaštite u Srbiji u 19. veku. Vesić je podsetio na neke istorijske činjenice koje svedoče da je sanitetska služba u Srpskoj vojsci prednjačila u odnosu na slične službe u evropskim vojskama. Prema njegovim rečima monografija je pokušaj da se na sažet i popularan način predstavi istorija vojnog saniteta, ali i da se kaže šta ta služba predstavlja danas.

Načelnik Sanitetske službe Vojske Srbije brigadni general dr Veljko Todorović izneo je ključne podatke iz bogate istorije sanitetske službe u vojsci, ali i smernice njenog daljeg razvoja.

General Todorović je naglasio da je prvi put u istoriji na Visoku školu medicine VMA upisana generacija studenata što predstavlja značajan korak u stvaranju specifičnog medicinskog kadra kakav je potreban vojsci.

Temelji današnje sanitetske službe u vojsci postavljeni su 30. jula 1839. godine, dok je 1844. godine osnovana prva vojna bolnica koja se smatra pretečom današnje Vojnomedicinske akademije. Danas je to znaćajan resurs sistema odbrane koji je međunarodno priznat i adekvatno rangiran.

Odgovarajući na pitanja novinara ministar Šutanovac je rekao da je sistem odbrane locirao probleme u vojnom sanitetu i da je na vreme počeo da ulaže kako bi se stanje u vojnom zdravstvu dovelo na odgovarajući nivo, pri čemu je veoma važan bio ugovor sa Republičkim zavodom za zdravstvenu zaštitu. On je pomenuo obrazovanje oficira medicinske struke na VMA kao i opremanje savremenom tehnikom kao jedan od pokazatelja napretka. Šutanovac je istakao da će naredne godine u ovo vreme VMA biti sigurno najopremljenija zdravstvena ustanova u regionu.

Ministar je podsetio da bi sve vojske na svetu koje šalju svoje pripadnike u mirovne misije, rado videle pripadnike našeg saniteta u svojim redovima.

Na pitanje o sredstvima koje je sistem odbrane uložio u organizaciju Univerzijade, ministar je naglasio da je bilo planirano da organizator na račun Ministarstva uplati više novca, ali da Vojska u tako značajnim projektima treba da snosi određen teret i trošak. On je rekao i da će veliki deo sredstava i opreme ostati u vlasništvu sistema odbrane.
photoFOTO GALERIJA