Министарство одбране Републике Србије
 
22.08.2014.

Велико срце шабачких санитетлија



Одељење за здравствену заштиту Првог понтонирског батаљона Речне флотиле у Шапцу, на нивоу примарне здравствене заштите годишње збрине око 2500 пацијената са територије Мачванског округа. Са две лекарске, једном стоматолошком ординацијом, превијалиштем, лабораторијом, апотеком, стационаром и изолатором капацитета 16 лежајева, шабачка гарнизонска амбуланта представља болницу у малом.

Велико срце шабачких санитетлијаKолектив чине поручник Никола Пешић, лекар и командир Одељења, поручница др Маринела Кнежевић, лекарка, мајор Љубиша Васић, стоматолог и медицински техничари старији водник прве класе Далибор Пашић, старији водник Милош Стојановић и војни службеник Милета Глигорић, лаборант. Они седмично збрину око 350 пацијената.

По речима поручника Пешића, у најинтензивнијим данима здравствено се успешно обради и преко 110 пацијената, иако би оптималан број био тридесетак пацијената по лекарској ординацији.

На здравствено збрињавање у шабачкој амбуланти ослањају се војни осигураници осам шабачких општина, Шапца, Коцељеве, Владимираца, Богатића, Крупња, Лознице, Малог Зворника и Љубовије, удаљене око 110 километара, па је и санитетско возило у сталном покрету. Од свих моторних возила у Речној флотили, током протекле године, њиме је остварен највећи број километара и то без и једног саобраћајног прекршаја, што је свакако заслуга возача професионалног војника Славка Нешића.

Невелика апотека изузетно је добро снабдевена, па се из ње пацијентима изда готово 80 одсто прописаних лекова и санитетског материјала. Осигураници нису приморани да у некој значајнијој мери лекове изузимају у цивилним апотекама, излажући се додатним трошковима.

И поред тога што стоматолошка ординација, која располаже стандардном опремом, није довољно попуњена стоматолошким материјалом, мајор Васић тврди да се труде да свакоме коме је потребно укажу помоћ.

Током недавних катастрофалних поплава, поручница Маринела Кнежевић, на челу санитетске екипе, била је ангажована такорећи двадесет и четири часа. Праћење епидемиолошке ситуације и обилазак припадника Војске Србије ангажованих у рејонима поплава представљали су свакодневни задатак о коме каже:

- Био је то најбољи тест оспособљености Одељења за рад у ванредним приликама који смо с успехом положили.