13.05.2013.
Помоћник министра Јовановић примио норвешку делегацију
Амбасадор Конгстад, стални представник Краљевине Норвешке при Уједињеним нацијама и председавајући Трећег састанка Конвенције о забрани касетне муниције упознао је помоћника министра са активностима које се спроводе на имплементацији Конвенције о забрани касетне муниције и уједно упутио позив Републици Србији да приступи Конвенцији. Посебно је изразио задовољство на напорима које Република Србија предузима на пољу разоружања, као и на остварену и будућу сарадњу Министарства одбране са НВО „Норвешка народна помоћ“ у области уништавања касетне муниције које је Војска Србије огласила вишком.
Помоћник министра Јовановић је истакао да високо квалитетна сарадња Републике Србије са међународним организацијама у области разоружања и контроле наоружања, пре свега са УН и ОЕБС, има веома велики значај за наставак процеса реформи којем је Министарство одбране истински привржено, што је посебно важно и за напредак наше земље ка пуноправном чланству у ЕУ. Министарство одбране је активно у испуњавању међународних обавеза у складу са одредбама из конвенција, уговора и програма из области разоружања којима је Република Србија приступила, као што су Отавска конвенција, ~CCW, CWC, BTWC, АТТ, SALW ~и др.
Трагични догађаји са смртним последицама који су се у протеклом периоду десили за време уклањања експлозивних остатака рата са дела територије Републике Србије, користе се као аргумент због којег Република Србија треба да приступи Конвенцији о касетној муницији. Тиме се уствари, занемарује чињеница да трагичне жртве нису последица касетне муниције која се налази у наоружању Војске Србије, већ су последица употребе касетне муниције НАТО земаља током бомбардовања 1999. године против војних и цивилних циљева на територији Републике Србије.
Имајући у виду забрану употребе, временске ресурсе касетне муниције са којим располаже и ограничене капацитете наменске индустрије и ТРЗ Крагујевца када је у питању ремонт и побољшање карактеристика, Министартво одбране прeдузима мере и активности да се део касетне муниције повуче из оперативне употребе и у сарадњи са „Норвешком народном помоћи“ приступи њеном делаборирању и уништавању.
Досадашњу сарадњу у области уништавања вишкова муниције и убојних средстава са међународним организацијама ОЕБС, УН (Канцеларијом УН за развој-UNDP), ЕУ, као и иницијативу чланица НАТО за успостављање новог поверилачког фонда за Републику Србију, Министарство одбране оцењује веома успешном и посвећено је њеном даљем развоју.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти