Посета генерала Бридлава Србији
Командант Савезничке команде за операције и Европске команде Оружаних снага САД генерал Филип Бридлав посетио је данас Републику Србију и разговарао са председником Владе Александром Вучићем, начелником Генералштаба Војске Србије генералом Љубишом Диковићем, државним секретаром у Министарству одбране Зораном Ђорђевићем и државним секретаром у Министарству спољних послова Роксандом Нинчић.
У разговору са генералом Бридлавом, генерал Диковић је истакао да су се кључне теме о којима су током данашњег сусрета разговарали односиле на безбедносна питања на овом простору, као и да су се сложили у закључку да је безбедносна ситуација стабилна, али да постоје одређени изазови који могу да такво стање преведу у неко друго нежељено стање.
– Било је речи и о нашој сарадњи, у којој Војска Србије, у оквиру Програма Партнерство за мир, из позиције уставно одређене неутралности, сарађује и са НАТО-ом и са свима другима у циљу стварања и подизања сопствених капацитета ради одговора на евентуалне кризе на било ком простору – нагласио је генерал Диковић посебно истичући сарадњу са снагама КФОР-а, које су и на посебној вези генерала Бридлава, као команданта Савезничких снага у Европи. Он је рекао да је та сарадња, коју је оценио као изванредну, резултирала и релаксацијом ваздушне зоне безбедности, истичући да је остао још један корак, а то је имплементација те одлуке.
Према речима начелника Генералштаба, разговарано је и о изазовима које са собом носе миграције, а заједнички закључак је да се само заједничким деловањем могу предупредити сви догађаји који могу угрозити безбедност.
– Данас Војка Србије, заједно са снагама КФОР-а, представља најважнији фактор стабилности на овом простору и ми чинимо све да тако остане у будућем времену уз помоћ и сарадњу наших партнера – закључио је генерал Диковић на крају свог обраћања.
Како је истакао генерал Бридлав, од када се Република Србија прикључила Програму Партнерство за мир и Евроатланском савету 2006. године, НАТО и Србија су постепено, али константно, градили сарадњу и дијалог, како на политичком, тако и на војном плану.
– Обука и вежбе са НАТО-ом и са савезницима појединачно допринели су да припадници Војске Србије буду способни да ефикасно и сигурно раде са нама у мисијама УН и ЕУ у којима су ангажовани – нагласио је генерал Бридлав.
Говорећи о сарадњи, генерал Бридлав је посебно истакао сарадњу са Центром за атомско-биолошко-хемијске одбране Војске Србије, који је добио статус партнерског центра за образовање и обуку 2013. године, чиме је отворио своје активности и за остале савезнике и партнере.
– Током протекле године НАТО и Србија су се сагласили да продубе сарадњу потписивањем Индивидуалног акционог плана партнерства, који је пружио нову прилику за јачање нашег дијалога, међусобног разумевања и сарадње – оценио је генерал Бридлав додајући да та сарадња користи и НАТО-у и Србији.
– Данас Србија игра веома важну улогу у изградњи и одржавању стабилности на Западном Балкану и у целој Европи и, заиста, срдачно поздрављамо важне кораке које сте предузели како би изградили односе са својим балканским суседима – поручио је генерал Бридлав додајући да НАТО у потпуности поштује војну неутралност Србије и радује се продубљивању већ јаких односа.
На састанку са државним секретаром Зораном Ђорђевићем истакнут је допринос Републике Србије унапређењу регионалне сарадње, као и да наша држава представља регионалног лидера по учешћу у мултинационалним операцијама Уједињених нација, чиме даје пун допринос унапређењу светског мира и безбедности.
- Војна сарадња, кроз доступне механизме Програма „Партнерство за мир“, представља оптималан оквир за изградњу способности наших оружаних снага у складу са највишим војним стандардима, истакао је Ђорђевић.
У току састанка са државним секретаром Ђорђевићем, наглашена је подршка унапређењу сарадње Министарства одбране и Војске Србије са НАТО на политичком нивоу, а посебно за организацију и реализацију вежби. Обострано је констатовано да је у претходном периоду успостављена садржајна и комплексна војна сарадња две стране, која је тренутно на највишем нивоу од почетка нашег учешћа у наведеном Програму.
Посебно је истакнута веома добра сарадња коју на терену остварују припадници Војске Србије и КФОР-а.
- Присуство снага КФОР на територији наше јужне покрајине је од кључног значаја за заштиту неалбанског становништва, као и нашег националног, културно-историјског и верског наслеђа, додао је Ђорђевић.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови о јавним набавкама
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти