04.11.2013.
Испраћај српских мировњака у Либан
Свечаности су присуствовали министар одбране Републике Србије Небојша Родић, начелник ГШ ВС генерал Љубиша Диковић, заменик команданта Здружене оперативне команде генерал-мајор Горан Радовановић, командант Копнене војске генерал-потпуковник Александар Живковић, епископ нишки Јован и други гости.
Министар одбране Небојша Родић је командиру пешадијске чете која се упућује у мировну мисију, мајору Срђану Радивојевићу, уручио државну заставу Републике Србије и том приликом поручио да застава буде симбол која је кроз историју водила све српске официре и војнике, док је мајор Радивојевић обећао министру да ће јединица дати све од себе да задатке које добије у зони мировне операције УНИФИЛ изврши одговорно, професионално, часно и достојанствено репрезентујући војску и државу.
Министар одбране Небо
- До сада смо успешно ангажовали наше припаднике у мировним операцијама УН у Источном Тимору, Бурундију, Чаду и Централној Афричкој Републици. Тренутно смо ангжовани у операцијама УН у Либерији, Обали Слоноваче, ДР Конго, Републици Либан, Републици Кипар и на подручју Блиског истока. Припадници Војске Србије ангажовани су и у две мировне операције под командом ЕУ, у Сомалији и у операцији „ Аталанта“ у водама Индијског океана. Интегрисањем у ову важну област активности Европске уније, Војска Србије даје свој допринос у процесу европских интеграција и придружења Републике Србије овој асоцијацији, рекао је министар Родић.
Према
- На основу одлука Народне скупштине, вођени сопственим моралним начелима и војничком етиком, ми смо опредељени да заједно са многим другим државама дамо допринос међународном миру и безбедности, остварујући притом и своје спољно-политичке интересе. Данас први пут после Синаја, 1967.године, Република Србија у мисију УНИФИЛ, у Либан, упућује јединицу ранга чете. Задатак ће реализовати употребом наоружања и борбене технике Војске Србије, у садејству са партнерским војскама. Тренутно у осам мировних операција, задатке извршава укупно 120 припадника МО и ВС, већ сутра тај број ће бити 214. Уверен сам да ће припадници пешадијске чете своје дужности извршавати часно, поштено и одговорно и уз максимално залагање, те да ће представљати Војску Србије пре свега на начин који доликује српском војнику, као и да ће се из мисије вратити богатији и за бројна искуства, која ће се несебично поделити са својим колегама“, истакао је министар одбране.
Обраћајући се официрима, подофицирима и војницима Војске Србије, министар је подвукао да је досадашњи рад њихових претходника оцењиван највишим оценама.
- Они су за свој ра
Начелник Центра за мировне операције пуковник Миливоје Пајовић истакао је да се припадници пешадијске чете упућују у мировну операцију УН УНИФИЛ у Либану са намером да оставе још један доказ наше способности, обучености и воље, да и у међународном окружењу доприносимо регионалном и светском миру.
Чињеница да је пешад
Десетар Марија Богатај је у Војсци Србије од 2008.године и вредно је радила да се оспособи за послове болничара. „ Мој задатак је – каже Марија - да пружим прву помоћ у случају неке повреде. Најчешће повреде су крварења, ишчашења зглобова и слично. Сматрам да смо спремни да станемо раме уз раме са било којим војником неке друге државе, спремни смо за ову мисију, јер смо имали квалитетну обуку и идемо да нашу земљу и Војску Србије покажемо у првом светлу“. Разводник Игњатовић Ивана подвлачи да воли униформу и да је срећна што је део тима који ће извршавати задатке у мировној мисији. „ Породица ме подржава максимално - каже Ивана - обучавали смо се квалитетно, извршили смо све припреме, усавршили страни језик и једва чекам да видим да ли могу да издржим и у другим условима“.
Родитељи, родбина и приј
Пешадијска чета која се упућује у Либан је из састава 31. пешадијског батаљона из Зајечара и 39. логистичког батаљона Треће бригаде КоВ из Ниша. У мисији УНИФИЛ у Либану, Војска Србије је до сада имала две ротације у виду јединица ранга вода. Наше снаге ангажују се у оквиру шпанског контигента. Прва фаза операције комбинованог транспорта главне опреме и људства за потребе мултинационалне операције УНИФИЛ у Либану је већ завршена. Друмским и железничким транспортом су из Ниша у луку Бар транспортовани наоружање, као и главна опрема пешадијске чете, која се састоји од теретних, теренских и борбених возила, која је бродом превежена до луке у Бејруту. Трећа фаза ће се реализовати сутра ујутро и подразумева превоз 130 војника чартер летом са нишког аеродрома до аеродрома у Бејруту.
- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти