Министарство одбране Републике Србије
 
25.04.2014.

Савезници за сва времена



Како се чувају успомене на ратне другове показали су својим примером француски војници у мировној операцији Уједињених нација у Либану. Током мултинационалне вежбе "Комон ефорт", која се одржава у овој земљи, припадници француског контингента изричито су тражили да буду раме уз раме са српским војницима.

Разлог за овај помало неуобичајен потез јесте медаља којом је краљ Александар Карађорђевић још 1930. године одликовао њихову јединицу. Нису Французи заборавили ни српску војску ни почаст коју им је указао краљ. Њихов 93. брдски артиљеријски пук, међу бројним француским одликовањима и признањима, посебно је поносан на југословенску Споменицу на рат ослобођења и уједињења 1914-1918. којом се за ратно савезништво захвалио југословенски краљ.

Грамата са Александровим потписом и данас стоји на почасном месту у касарни у Варсу надомак Гренобла, а француски артиљерци поносно је показују гостима свог гарнизона.
- Није мала ствар када суверен стране државе одликује једну јединицу. То је част која се не заборавља - објаснили су Французи своју жељу да терет вежбе у далеком Либану поделе са официрима и војницима Војске Србије.

Није случајно југословенски краљ почаст одао баш 93. брдском артиљеријском пуку. Једница чије је гесло „Стена и ватра“, одиграла је једну од најважнијих улога у бици на Кајмакчалану. На крилима паљбе француских топова, српски војници пробили су Солунски фронт и кренули у јуриш за ослобођење Србије. Врата победе отворена су на Добром пољу - месту које је златним словима уписано на листу победа француских артиљераца и 93. пука.

Успомене из заједничког војевања у Великом рату још су живе у француској војсци. Унуци браће по оружју са Кајмакчалана, Доброг поља, Ветерника и Ђурковог камена, спојили су се на далеком Медитерану. Ратно другарство Француза са Моравцима, Шумадинцима, Дринцима и Тимочанима ушло је у анале регименте која је и данас једна од ударних снага француске војске. Случај и војничка срећа учинили су и да командир групе, француски поручник, део школовања проведе у Београду. Учећи официрски занат четири месеца је 2010. године провео на Војној академији у Београду, где је боравио у оквиру размене студената.

- Дирнути смо гестом француских војника. Жељом да буду уз припаднике Војске Србије показали су да поштују историју која нам је заједничка, али и да цене Војску Србије. То нам је утолико значајније јер ове године обележавамо век од почетка Првог светског рата у коме су се наше државе и војске заједно бориле - каже пуковник Миливоје Пајовић, начелник Центра за мировне операције Војске Србије и истиче да са Французима имамо изванредну сарадњу у међународним мисијама, у којима добијамо најбоље оцене.

Француске брдске артиљерце и припаднике Војске Србије у Либану спојила је застава Уједињених нација. Они су заједно са осталим члановима мисије УНИФИЛ задужени за контролу територије дуж „плаве линије“ која раздваја Либан од подручја Метула на северу Израела. Задатак наше пешадијске чете, која броји 130 људи, и 13 штабних официра, јесте организовање и спровођење моторизованих патрола борбеним и теренским возилима. Прва ротација наше чете приводи крају шестомесечну смену у овој мисији, а према плану у Србију се враћа 26. маја, када ће на положаје у Либану отићи нова чета српских мировњака.