Министарство одбране Републике Србије
 
18.07.2025.

Обука за самостално преживљавање у природи



У оквиру летњег циклуса обуке, који је у току, извиђачке јединице Копнене војске спроводе планиране активности оспособљавања за преживљавање и самосталну исхрану у природи.

Обука је усмерена на усавршавање вештина за преживљавање у условима без редовног снабдевања водом и храном, са ограниченом логистичком подршком, што симулира ситуације у којима се припадници ових јединица могу наћи приликом извршавања наменских задатака.

Сложеност задатака и различити услови у којима се извиђачи ангажују захтевају висок ниво сналажљивости и прилагодљивости. Због тога се, осим за употребу формацијске опреме, припадници јединица оспособљавају и за коришћење природних ресурса — како у сврху исхране, тако и за израду средстава и објеката корисних током извршавања задатака.

Командир извиђачке чете капетан прве класе Саша Стефановић рекао је да је циљ обуке да се припадници јединице обуче да биљни и животињски потенцијал природе користе као основни извор хране, али и за израду различитих средстава и објеката попут ложишта, објеката за чување хране, пећи за кување и сушење, те објеката за прикупљање и пречишћавање воде.

— Кроз самосталну исхрану у природи, обучавамо и увежбавамо војнике да правилно и безбедно користе све што се може наћи у природи, првенствено дивљу флору и фауну. Дивља флора и фауна су добри савезници јер извиђачким јединицама могу да обезбеде дуг период осматрања и прикупљања обавештајних података кроз обезбеђење воде и исхране. Циљ обуке је да сваки војник научи да улови рибу, ухвати змију и жабу, да препозна јестиве, али и лековите биљке, разликује гљиве и усаврши њихову припрему. Као што можете видети, на полигону за обуку за самосталну исхрану у природи имамо термичку припрему хране, као и објекте за пречишћавање воде. Врло је битно да се извиђачке јединице сакрију од погледа непријатеља, да могу да виде, а да притом остану непримећене. Значајан утицај на извршење задатка има обезбеђење довољне количине воде, али и хране — објаснио је капетан прве класе Стефановић.

Професионални војник, припадник извиђачке јединице који се налази на обуци истиче да припадници јединице сваке године реализује обуку у летњим условима, која је изузетно важна за реализацију наменских задатака.

— Обука је интензивна, занимљива и врло корисна, поготово за ситуације где нам стечена знања могу помоћи да преживимо у отежаним условима. Најзанимљивији део обуке за мене је прављење система за пецање и улов рибе, а најинтензивнији део обуке у летњим условима је савлађивање водених препрека — нагласио је војник на дужности извиђача.

Летњи циклус обучавања биће настављен током јула и августа низом активности усмерених на развој вештина преживљавања и борбене спремности. Обука, осим самосталне исхране у природи, обухвата и пливање, борење, руковање хладним оружјем и извођење тактичких вежби. Важан сегмент је савлађивање водених препрека, како уз помоћ формацијских тако и помоћу приручних средстава.

Обука извиђачких јединица Војске Србије представља континуиран процес који се реализује током целе године, у различитим теренским и климатским условима. Циљ је постизање високог степена оспособљености за успешно извршавање задатака у најсложенијим условима, посебно у дубини непријатељевог распореда, где се очекује самосталност, ефикасност и висок степен прилагодљивости.
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА
videoВИДЕО ГАЛЕРИЈА
18.07.2025
mp4 (113,34 MB)
Изјава капетана прве класе Стефановића
18.07.2025
mp4 (27,98 MB)
Изјава професионалног војника
18.07.2025
mp4 (96,24 MB)
Обука