25.06.2010.
Вежба кадета Војне академије „Дипломац 2010“
Министар одбране Драган Шутановац, после завршетка вежбе, изразио је задовољство због чињенице да су вежби присуствовaле високе делегације Турске и Бангладеша као и студенти иностраних војних академија који у оквиру «Међународне недеље 2010» бораве у нашој земљи.
Шутановац је подсетио да је пре десет дана са Хрватском потписан споразум о сарадњи у области одбране, чиме је наша земља показала да је фактор стабилности у региону. Јуче потписан споразум са Либијом о војнотехничкој сарадњи сведочи, према министровим речима, да систем одбране снажно подржава одбрамбену индустрију наше земље.
У годинама које су за нама учинили смо много у развоју војног школства и милим да је то препознато не само у земљи него и у иностранству. Велики број делегација које присуствују данас о томе говори најбоље – рекао је министар додавши да је током прошле године у нашим војним школама школовано и усавршавано 117 припадника страних армија, а да је 192 наших старешина боравило у иностранству из истих разлога.

Шутановац је скренуо пажњу да наши кадети вежбају процедуре у мултинационалним операцијама, а да су Скупштина и Влада недавно донели одлуку, да поред четири мисије у којима се ангажују припадници ВС, Србија узме учешће у још две – Либану и Кипру.

Министар је нагласио да ће 2010. година бити препозната као година велике реформе у друштву – потпуне професионализације Војске Србије што представља укидање старомодног принципа служења војног рока и увођење савременог принципа обуке и оспособљавања. Вежба је била, како је рекао, својеврстан приказ онога што ће наши будући официри учити будуће војнике. Шутановац је рекао да се за око 4.000 слободних радних места за професионалне војнике пријавило око 15.000 грађана од чега 13 посто жена.

- Убеђен сам да ћемо наћи могућности јер ми као систем помажемо привреди и пуњењу буџета и да ће они који одлучују о трошењу тог буџета разумеју зашто је важно да војска напредује – рекао је министар.
Он је честитао свим учесницима вежбе, кадетима, њиховим старешинама и професорима додавши да је у тренутку извођења вежбе акредитациона комисија одлучивала о акредитацији Војног универзитета. То би, како је рекао требала још данас да буде нова вест о искораку у систему одбране.

Тактичка супозиција предвиђала је да противничке снаге теже да стабилизују одбрану на достигнутој линији и успоставе окупациони систем власти на заузетој територији. Поред тога, сценарио вежбе предвидео је да противник ствара услове за довођење свежих снага и продужетак нападне операције.
Задатак за наше снаге био је да нападном операцијом разбију и протерају непријатеља преко државне границе и успоставе контролу над територијом ради стварања услова за приморавање непријатеља на прихватање услова трајног мира.
За разлику од претходних вежби овог типа промењен је нов приступ - у припрему су укључени сви нивои школовања и усавршавања у Војној академији. У првој фази слушаоци генералштабног усавршавања испланирали су вежбу и израдили документа плана операције у улози здружене оперативне команде и команде оперативне групе. Потом су слушаоци командно-штабног усавршавања и кадети завршне године испланирали вежбу на оперативном плану на нивоу команди батаљона, чета и водова те целокупну вежбу проиграли у новоформираном Центру за симулације.
На вежби је демонстриран рад и гађање из средстава НВО која развија и модернизује „Југоимпорт СДПР“: Самоходни топ-хаубица 155 милиметара „Нора Б-52“, артиљеријске самоходне хаубице 122 милиметра „Соко“, тенка М-84 АБ1, борбеног оклопног возила точкаша „Лазар“, командног извиђачког возила, система за управљање ватром и командно-информационог система.
Поред динамичких активности на полигону, посетиоци су имали прилику да се упознају са елементима и радом логистичког обезбеђења бригаде и да виде тактичко технички збор средстава НВО из надлежности БТИ и Југоимпорта. На трећој радној тачки видели су садржаје опште логистике и могућности исхране у природи.
Први пут је омогућено праћење видео преноса вежбе путем интернета у реалном времену и геопозиционирање јединица у функцији командовања. Кадети завршне године смера авијације управљали су хеликоптерима Газела, а кадеткиње су учествовале у ватреном делу приказа у саставу послуга минобацача 82 милиметра.

- O министарству
- Надлежности
- Организацијска шема
- Опис функција постављених лица
- Министар и сарадници
- Министар
- Државни секретари
- Помоћници министра
- Секретар Министарства
- Основне унутрашње јединице
- Сектор за политику одбране
- Сектор за људске ресурсе
- Сектор за материјалне ресурсе
- Сектор за буџет и финансије
- Сектор за инфраструктуру и услуге стандарда
- Посебне унутрашње јединице
- Секретаријат
- Кабинет министра
- Војно правобранилаштво
- Органи управе у саставу МО
- Инспекторат одбране
- Војнообавештајна агенција
- Војнобезбедносна агенција
- Самосталне управе
- Управа за односе са јавношћу
- Управа за војно здравство
- Високошколска установа
- Универзитет одбране
- Уже унутрашње јединице
- Генерални инспектор служби
- Одсeк за интерну ревизију
- Воjска Србије
- Документа
- Прописи
- Закони
- Правилници
- Службени војни лист
- Одлуке
- Јавнe расправe
- Стратегије
- Стратегија националне безбедности
- Стратегија одбране
- Бела књига одбране
- Концепт тоталне одбране - сажетак
- Средњорочни план Министарства одбране
- Информатор о раду
- Информатор
- Преглед средстава
- Планови јавних набавки
- Подаци о јавним набавкама
- Буџет
- Реализација буџета
- Подаци о ревизији буџета
- Остало
- Акциони планови
- Изградња интегритета
- Услуге
- Спорт
- Архива
- Контакти