Министарство одбране Републике Србије
 
22.01.2010.

Нова опрема у Војној болници Ниш



Министар одбране Драган Шутановац данас је у нишкој Војној болници, која обележава 132 године рада, пустио у рад савремени мултислајсни скенер, рентген апарат и отворио ортопедску хируршку салу.
“Мултислајсни скенер, који кошта око 50 милиона динара, омогућиће припадницима Војске Србије и пензионерима, али и цивилима, могућност савременог дијагностичког прегледа овде у Нишу”, рекао је министар Шутановац, наглашавајући важност војног здравства, а разлог више је што у мировним мисијама у свету тренутно имамо највише људи који су из војног санитета.

“Подсећам да смо већ две године ставили ВМА у Београду у функцију цивила и њиховог лечења, а од ове године у тој функцији су и Војна болница у Нишу и Војномедицински центар у Новом Саду.

“Војна болница у Нишу оствариваће од услуга цивилном становништву нешто мање од два милиона еура”, нагласио је Шутановац и истакао да ће то омогућити још боље лечење свих грађана који гравитирају Нишу, као важном одбрамбеном центру наше земље.
Министар Шутановац је рекао да је опремање извршено у сарадњи са Градом Нишом, а у наредном периоду наставиће се сарадња на размени одређене имовине и изградњи “јефтиних станова”.

Говорећи о професионализацији војске, министар Шутановац је рекао да је до сада ангажовано око 6.000 људи, а да ће до краја ове године бити примљено још 4.000 професионалних војника.

Он је посебно изразио задовољство што је Војска поново институција од највећег поверења грађана Србије и да Министарства одбране нема на листи корумпираних институција.

Одговарајући на питања новинара Шутановац је изјавио данас у Нишу "да је прича о нашем приступању НАТО савезу у овом тренутку ирелевентна" и да је наше учлањење у тај савез још "на дугачком штапу". Он је рекао, поводом захтева за расписивање референдума о приступању Србије НАТО савезу, да он не види да би "Србија у кратком року могла да приступи било којој организацији као што је НАТО".

"Сасвим је природно да имамо референдум када се о томе буде одлучивало", рекао је министар одбране. Он је напоменуо да се тиме придружује ономе што је о том питању већ рекао председник Србије Борис Тадић. "Ми треба да наставимо процес започет 2006. године, у време једног од потписника тог захтева Војислава Коштунице, када смо приступили Партнерству за мир где имамо веома велики број могућности и користи за нашу војску и државу и које желимо да искористимо у што краћем року", рекао је министар Шутановац.

Говорећи на свечаној академији поводом 132 године постојања Војне болнице у Нишу, министар одбране је истакао да очекује подршку локалних самоуправа и медија у процесу професионализације војске. Он је рекао и да постоји велико интересовање професионалних припадника Министарства одбране и Војске Србије за одлазак у мировне мисије. Према спроведеном истраживању сада је око 3.000 кандидата за мисије, што, према његовој оцени, потврђује „да су сви у систему свесни своје улоге“, јер, да би ми у Србији живели у миру, морамо допринети очувању светског мира, нагласио је министар Шутановац.

Данашњој свечаности у Нишу присуствовали су државни секретар у Министарству одбране др Зоран Весић, начелник Управе за здравство бригадни генерал др Вељко Тодоровић, заменик команданта Копнене војске бригадни генерал Видоје Живковић, шеф српског санитетског тима у мировној мисији у Чаду пуковник др Славиша Ћирић, заступник управника Војне болнице Ниш пуковник др Небојша Ђенић и представници локалне самоуправе, СПЦ и војнодипломатског кора.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА