Министарство одбране Републике Србије
 
14.12.2020.

У београдској Штарк арени 480 пацијената на болничком лечењу



Привремена ковид болница у београдској „Штарк арени“ од 25. октобра поново прима пацијенте на лечење од инфекције вирусом корона. За месец и по дана рада број пацијената се стално повећавао.

– До данас смо примили на болничко лечење 1.708 пацијената. Тренутно је у „Штарк арени“ 480 пацијената. Сви су збринути и налазе се у стабилном стању. Укупно смо до сада отпустили око 1.400 људи, од тога 1.250 на даље кућно лечење, а око 140 пацијената смо, због погоршања здравственог стања, преместили у друге ковид болнице које имају интензивну негу – каже потпуковник др Предраг Богдановић, кардиолог, главни медицински координатор привремене ковид болнице „Штарк арена“.

Према његовим речима пацијенти се лече као у осталим ковид болницама. Имају и кисеоничну терапију на укупно 350 кисеоничних места и сва та места су тренутно попуњена.

– За разлику од летњег периода, овога пута су наши пацијенти са тежом клиничком сликом. То су млађи људи са тежом клиничком сликом и пацијенти који су старије животне доби – од 60, 70 , 80, чак и више од 90 година – који поред обостране упале плућа, као компликације имају и друге хроничне болести. Најчешће је то дијабетес, коронарна болест, астма, тако да је њихово лечење из тих разлога још компликованије. Најмлађи пацијент кога смо лечили имао је 17 година, а најстарији пацијент, који је управо на лечењу, има 94 године – истакао је др Богдановић.

У  „Штарк арени“ дневно се уради око 150 лабораторијских анализа и до 100 рендген снимака. Део лабораторијских анализа уради се у болници, а део се однесе у КБЦ Србије где се раде спрецифичније лабораторијске анализе.

У болници,  у сменама од по осам сати, ради око 60 лекара и 100 медицинских техничара –  шест је лекара из војног здравства, са ВМА, а остало су лекари и медицински техничари из више од 20 цивилних здравствених установа. Иако се о животу и лечењу пацијенета брине медицинска екипа, укључено је и немедицинско особље –  интенданти, сервис за одржавање, допремање хране и остала логистика која се подразумева за рад једне овако велике привремене ковид болнице.

Потпуковник Богдановић истиче да за све време рада болнице у „Штарк арени“ нису имали ниједног медицинског радника који је заражен у директном раду и контакту са пацијентима. Мали број лекара и медицинских сестара који је заражен, заразио се највероватније у контактима са укућанима или пријатељима, или у превозу до посла.

– Апеловао бих и поручио свим нашим грађанима да помогну нама здравственим радницима у спречавању ширења ове инфекције у бољој контроли епидемије, тако што ћемо се сви стрикно придржавати прописаних мера Кризног штаба за спречавање и сузбијање епидемије. Да сачекамо нека боља времена за дружења. Да сачекамо да дође вакцина која ће свакако помоћи у заустављању епидемије – поручио је потпуковник др Предраг Богдановић.
 
videoВИДЕОГАЛЕРИЈА
14.12.2020
mp4 (89,88 MB)
Изјава потпуковника др Предрага Богдановића