Министарство одбране Републике Србије
 
21.08.2020.

Средња стручна војна школа - квалитетан подофицирски кадар



За војне школе традиционално влада велико интересовање младих. Основни разлози су врхунско образовање и одлични услови школовања, целокупна наставна литература и коришћење савремених капацитета за ваннаставне активности. Осим тога, по завршетку војних школа полазници добијају сигуран посао са могућношћу сталног стручног и каријерног усавршавања, а бити у строју Војске Србије и испуњавати часне дужности одбране своје земље и народа, био је и остаје понос сваког њеног припадника.
 
Велико интересовање је и за Средњу стручну војну школу у Београду која је обновљена услед потребе за школовањем стручног подофицирског кадра, иако је 2005. године неоправдано обустављен њен рад. Тадашња одлука о укидању, по свему судећи била је изузетно лоша, јер није постигнуто обезбеђење квалитетног кадра у односу на све веће захтеве за експлоатацијом и одржавањем сложених борбених система, нарочито после значајне модернизације Војске Србије у последњих неколико година.
 
Захваљујући обнављању Средње стручне војне школе, добијамо подофицире тактички и технички оспособљене, који могу да одговоре изазовима војне професије.
 
Оспособљавање ученика остварује се кроз образовање и васпитање ученика, стицање знања из области општег и војностручног образовања, формирање и развој мотивације, интелектуалних и психофизичких способности и оспособљавање за професионалне подофицире.
 
За време школовања, ученици имају изванредне услове за живот и рад. Смештени су у недавно реновираном Интернату, опремљеном интернет мрежом, библиотеком, спортским центром са спољним спортским теренима за фудбал и атлетском стазому, клубом ученика, ваздушном стрељаном и одговарајућим просторијама за реализацију рада секција и културних активности ученика.
 
Од посебних облика наставе издвајају се обука у пливању, обука у зимским условима и обука у скијању, логоровања са гађањима и обука у управљању моторним возилима.
 
У Средњој стручној војној школи школује се кадар на два смера - Смер јединице за електронска дејства и Техничка служба за потребе Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране, која се дели на четири специјалности - ваздухопловни мотор, ваздухопловно наоружање, радио-радарска техника и опрема ваздухоплова.
 
У школи су развијени и наставни планови и програми за потребе школовања и других служби и родова, као што су телекомуникације и информатика, ваздушно осматрање и јављање, техничка служба Копнене војске (специјалности: наоружање и муниција, мототехника, електроника и електроенергетика) и артиљеријско-ракетне јединице за противваздухопловна дејства.
 
Школовање у Средњој стручној војној школи траје четири године. Прве три године ученици су у Средњој стручној војној школи, а четврту годину завршавају у Центрима за обуку у јединицама Министарства одбране и Војске Србије. Настава се реализује у учионицама, кабинетима, полигонима и лабораторијама Средње стручне војне школе, у школској згради коју деле са Војном гимназијом.
 
Ученици Средње стручне војне школе за време школовања носе униформу и припремају се за обављање основних војних дужности, обавеза и задатака, полажу војничку заклетву и на крају буду промовисани у први подофицирски чин водника. Ученици који остварују одличне резултате у наставном и ваннаставном процесу могу уписати Војну академију у складу са правилима уписа које је донела Војна академија.
 
У протеклом периоду предузете су и активности за учлањење Средње стручне војне школе у Асоцијацију европских средњих војних школа (Еуропеан Унион оф Милитарy Сецондарy Сцхоолс Форум).
 
Током пандемије вируса Ковид-19, ученици завршне године Средње стручне војне школе нису прекидали своје школовање. У складу са лекарским препорукама и због специфичности њиховог будућег занимања они су остали у касарнским-карантинским условима и ниједан ученик Средње стручне војне школе није био заражен нити му је здравље било угрожено.
 
Захваљујући обнављању рада Средње стручне војне школе, средином 2019. године одшколована је прва генерација подофицира и добијен је стабилан механизам обезбеђења квалитетног подофицирског кадра техничког профила, који је по завршетку школовања и усвајањем знања из општих, опште-војних и стручно-специјалистичких предмета спреман за успешно обављање подофицирских дужности у јединицама Војске Србије.
 
С обзиром на то да је веома тешко било надокнадити 15 година неулагања у подофицире и уопште у стручно оспособљавање људи, Министарство одбране и Војска Србије успели су да уз много труда и напора обезбеде да војни позив поново буде атрактиван.
 
photoФОТОГАЛЕРИЈА
videoВИДЕОГАЛЕРИЈА
21.08.2020
mp4 (71,07 MB)
Средња стручна војна школа