Министарство одбране Републике Србије
 
07.06.2009.

Интервју министра одбране “Вечерњим новостима”



НАТО НИЈЕ УСЛОВ ЗА ЕВРОПУ

ПРЕРАНО је говорити о уласку Србије у НАТО и расписивању референдума. Када за то дође време, одлука ће бити донета у складу са Уставом. Србија, засада, остаје војно неутрална. Ово су основне поруке које је у интервјуу за “Новости” изнео Драган Шутановац, министар одбране. Он напомиње да за улазак у НАТО, најпре треба да добијемо позив. А пошто се то још није десило, тема је стављена ад акта.
- Ово питање наметнула је опозиција као део кампање за локалне изборе у две општине. У овом тренутку, оно не треба да мучи грађане Србије.

А, ако нас позову да уђемо у НАТО, да ли ће бити расписан референдум?
- Сигурно ће бити одлучивано у складу са Уставом и законом.

У делу јавности постоји бојазан да би Влада могла да донесе одлуку о уласку у Алијансу, без референдума и тако на мала врата уведе Србију у ову организацију...
- Тако крупне и стратешки важне одлуке о будућности земље не могу се доносити преко ноћи. Питање даљих евроатлантских интеграција је веома озбиљно. Подсећам да су приоритет, пре свега, европске интеграције.

Тврдите да Србија може постати чланица Европске уније, а да пре тога не уђе у НАТО. Ко вам је то гарантовао?
- У разговорима са људима који су на највишим могућим позицијама у ЕУ и НАТО, добили смо уверавања да признавање независности Косова ни улазак у НАТО, не могу да буду услови за европски пут Србије.

Верујете ли да би грађани Србије дали потребну подршку савезу или су пре за војну неутралност?
- Наивно би било мислити да референдум може ускоро да буде расписан. Занима ме ко би водио такву кампању. Нисам приметио да неко води пронатовску кампању. А од људи који воде антинатовску, очекујем да понуде алтернативу. Није време за референдум. Војска има још доста посла да уради, а та идеја још није сазрела. Осим тога, питање учлањења није само питање безбедности, већ и јачања економије. Интеграције гарантују безбедност и економску стабилност.

Највиши представници војних власти тврде да Србија може да остане војно неутрална. Колико је то релано у постојећем распореду геополитичких снага у свету, поготово на дужи рок?
- Сигурно је да ће у наредним годинама све државе из нашег окружења приступити НАТО. Ми ћемо после тог периода остати једина држава у региону која је ван ове организације. Али, наше активности у оквиру “Партнерства за мир”, као и јака регионална сарадња, довољне су да осигурају безбедност грађанима.

Ако је план да останемо неутрални, зашто то није наведено у Стратегији одбране и Стратегији националне безбедности коју је усвојила Влада?
- Очекивао сам да ће ме због тих докумената ујединити у критици и екстремни националисти и екстремни либерали. Стратегију доноси Скупштина Србије, а ми смо понудили оно што је у овом тренутку прихватљиво у парламенту за све странке.

Да ли сте потпредседнику САД Џозефу Бајдену рекли да ће наше земља на дужи рок остати неутрална?
- То није била тема нашег разговора.

О чему сте, онда, причали?
- О даљим реформама, професионализацији, активностима у “Партнерству за мир”, ангажовању у мировним мисијама, безбедности на Балкану... Господин Бајден је пре састанка са мном, јавно изнео ставове САД у вези са нашим европским интеграцијама и тиме је највише збунио оне који себе називају националистима. Подсетићу, рекао је, да Србија има подршку САД на путу ка ЕУ, без икаквог условљавања.

Колико ће економска криза утицати на реформу Војске? У којим сегментима ће Војска највише бити погођена?
- Нама је ускараћено 26 одсто средстава, и то ће се негативно одразити на инвестиције, опремање, станоградњу... С друге стране, извесно је да ћемо наставити реформе, јер за многе сегменте, као што је војно школство, новац није толико неопходан. Такође, професионализација ће бити настављена, како би се тај посао окончао у року који је задао председник Тадић, а то је до краја следеће године.

Значи ли то да ће тада одзвонити регрутацијама?
- Да. Када се војска професионализује, практично се суспендује служење војног рока. У Војску ће ићи само они који то добровољно желе и они који хоће да буду професионални војници.

Да ли ће то на неки начин неповољно утицати на безбедност државе?
- Имаћемо добро обучене професионалце. Све државе у окружењу смањиле су војске. И руске оружане снаге умањују су за више стотина хиљада људи, јер желе да новац инвестирају у опрему и наоружање.

Када ће војна имовина доћи на ред за продају?
- За сада се врши размена имовине са локалним самоуправама. То је најбољи начин да дођемо до онога што нам је неопходно. Што се тиче Београда, циљ нам је да зграде у самом центру искористимо на начин који би нам омогућио да направимо нову зграду Министарства и Генералштаба. То здање требало би да буде на Бањици, код ВМА, где Војска има своје земљиште. Већ радимо на том пројекту, који је део мог предлога да се рационализује простор који користи Влада, што је наишло на одбравање.

Колико ће припадника Војске отићи у мировну мисију у Чад?
- У плану је да, најпре, иде шест чланова медицинског тима, а касније 22. То су људи са великим искуством, који су се сами пријавили да иду. Има оних који по трећи пут одлазе у мировне операције. Наших представника има у Либерији, Конгу, Обали Слоноваче, а припадника МУП Србије, има, такође, у Либерији и на Хаитију.

Томислав Николић вас је оптужио да подржавајући СДПР уништавате приватне произвођаче војне опреме?
- СДПР је државно предузеће које уплаћује средства у буџет Србије. Он ме практично оптужио да штитим државни буџет, као и фабрике наменске индустрије, што је тачно. Николић је сконцентрисан на лични буџет и на буџет своје партије, јасно је показао како и кога би штитио да је којим случајем он у позицији.

Кога Николић брани?
- Онога ко је с њим дрхтао у ноћи председничких и парламентарних избора, очекујући победу. Када се тога сетимо, знамо зашто се оптужује СДПР да уништава приватна предузећа. Уосталом, како се уништавају предузећа када је прошла година била рекордна по извозу НВО!

Како Влада функционише? Динкић каже да је економска криза збила редове у Цветковићевом кабинету?
- Логично је да криза Владу чини компактнијом. Око неких питања имамо живе дискусије, али резултати су добри.

Али, и опозиција збија редове. Коштуница и Николић су почели преговоре о заједничком деловању. Плашите ли се да би опозиција могла озбиљно да угрози власт?
- Они су природна коалиција и њихова сарадња ме не изненађује. Очекујем да лидер те опозиције буде Војислав Шешељ када се врати из Хага. То је иста идеологија која не може да се промени скидањем беџа или мајице. Што се тиче Коштунице, не видим енергију која би могла бити покретачка.

Да ли сте поднели извештај о раду премијеру и председнику?
- Поднео сам више извештаја. На сваких шест месеци подносим извештај и јавности. Почетком јула сигурно ћу поднети годишњи извештај о раду Министарства одбране. Наши резултати су респектабилни.

Да ли сте изгладили осносе са министром Јеремићем, што је био један од захтева вашег лидера пре неколико месеци?
- Немам неспоразума са Вуком Јеремићем. Да ли је ико чуо да сам ја о њему рекао нешто ружно или он о мени? Та прича је пласирана још у време распада Српске радикалне странке с идејом да се фокус интересовања пребаци на Демократску странку. Јеремић ради свој посао на начин за који мисли да је најбољи. Ја радим свој и немамо никаквих несугласица.

Спекулише се и да је шеф војвођанских демократа Бојан Пајтић у затегнутим односима са врхом странке, пре свега, зато што од усвајања покрајинског Статута нема ништа...
- Често слушам да су функционери ДС љути једни на друге. Те гласине проносе они који седе по кафићима, испијају кафе и тако се баве политиком. Ми који се бавимо реалним животом - председник Србије, председник Извршног већа Војводине, градоначленик Београда, министри - имамо много посла и немамо времена да се бавимо гласинама. Нема тензија унутар ДС. Грађани то препознају и подршка коју тренутно имамо је синегрија тог заједничког деловања.

Значи ли то да нема подела на војвођански, београдски, србијански лоби у ДС...
- Нема. О томе причају аналитичари који не знају ни који ће датум бити сутра када се пробуде.

Љиљана Бегенишић

ТАДИЋ ЗНА КАКО РАДИМО
НЕДАВНО се могло чути да вас је Тадић похвалио...
- Председник Тадић је у позицији да најбоље види како се ради у систему одбране. Осим тога, био је министар одбране па зна како функционише овај систем. Две године Министарство водимо у добром смеру, имамо завидне резултате, немамо ниједну аферу, подижемо углед Војске и интересовање за њу, улажемо у војно здравство и школство, отварамо војномедицински факултет...Све то је препознато од човека који се у то разуме.

БАЈДЕН НЕМА ОМИЉЕНОГ ПОЛИТИЧАРА
ЗАШТО сте ви Бајденов омиљени политичар у Србији?
- Тешко је веровати да Бајден има омиљеног политичара у Србији. Ако тако гледамо, ја сам омиљени политичар многих светских државника са којима сам разговарао - потпредседника Кине, председника Турске, Аустрије... Политика се не води на личним основама. Посета Министарству одбране и ВС представља поштовање према свим људима у систему одбране, целом тиму који ради на спровођењу реформи на чијем сам челу.

ПРЕДСЕДНИК НИЈЕ БИО УГРОЖЕН
ДА ли је безбедност председника Тадића недавно била угрожена када је у зграду Председништва ушао човек са две бомбе?
- Уколико бисмо се ми понашали као у другим државама, а то значи да зграда Председништва буде опасана високом оградом, сигуран сам да бисмо изазивали много љутње међу грађанством. Део зграде у који је ушао човек са бомбама није заштићени део и ту може свако да уђе. Председник није био угрожен, али јесу грађани који су тог дана на улици прошли поред човека који је у џеповима имао две бомбе.