Министарство одбране Републике Србије
 
26.03.2009.

Министар Шутановац у Бањалуци



Министар одбране Драган Шутановац разговарао је данас у Бањалуци са председником, премијером и председником Народне скупштине Републике Српске Рајком Кузмановићем, Милорадом Додиком и Игором Радојичићем.

Министар Шутановац и председник Кузмановић разговарали су о сарадњи у области енергетике, војне индустрије и о куповини вишкова наоружања БиХ.

Након састанка у Председништву РС, Шутановац је рекао да је Кузмановићу пренео интересовање Србије да купи одређену количину вишка војне имовине БиХ, али да не може ништа да прецизира док делегација Министарства одбране не посети БиХ и увери се у стање исправности тог наоружања.

Шутановац је оценио да постоји простор за ближу сарадњу у области војне индустрије и додао да је у разговору са Кузмановићем наишао на разумевање за ту иницијативу.

Министар одбране је председника РС обавестио и о намери Србије да формира Војни универзитет, који ће чинити Војномедицинска академија, Војна академија и Војнотехнички институт и оценио да би од спровођења те идеје интерес могли да имају и грађани БиХ.

Кузмановић је рекао да је са Шутановцем било речи и о остваривању споразума о специјалним паралелним везама Србије и РС, о томе докле се стигло на путу европских интеграција, као и о сарадњи у енергетском сектору.

Он је изразио очекивање да ће питање куповине вишка војне имовине за које је Србија заинтересована бити решено на обострано задовољство.

Са премијером Републике Српске Милорадом Додиком, министар Шутановац разговарао је о заједничком ангажовању потенцијала војне привреде на производњи и извозу наоружања и војне опреме.

Након састанка у Влади РС, Шутановац је подсетио да је Србија у 2008. години извезла наоружања у вредности од 400 милиона евра, а да је у овој години планиран извоз од 500 милиона, од чега су већ склопљени уговори у вредности од 51 милион евра.

Шутановац је рекао да је са Додиком имао успешне разговоре о сарадњи у тој области и да је констатовано да постоје многи потенцијали који могу да се користе на обострану корист, попут школовања младића и девојака из РС на Војној академији у Београду, лечења грађана на ВМА или обуке припадника Војске Србије за учешће у мировним операцијама у центру за обуку на Бутмиру.

Он је најавио да ће експертска делегација Министарства одбране Србије ускоро посетити Републику Српску како би се уверила у потенцијале војних фабрика али и у стање наоружања и војне опреме за чију је куповину Србија заинтересована.

Шутановац је рекао да пет од шест фабрика војне индустрије Србије већ има ангажоване капацитете у потпуности на пословима извоза због чега постоји велика шанса за фабрике из РС да се укључе у те активности.

Премијер Додик је рекао да је већина наоружања БиХ, за чију је куповину Србија изразила интересовање, у власништву Републике Српске али да је "коначна адреса" Председништво БиХ.

Он је, међутим, додао да би, у случају да дође до продаје имовине, 80 одсто средстава отишло Републици Српској а остатак Федерацији БиХ.

Додик је негирао оптужбе из дела међународне заједнице да његове изјаве коче процес европских интеграција БиХ и подсетио да је и доскорашњи високи представник Мирослав Лајчак констатовао да је друштво у БиХ неповратно подељено.

Шутановац је, у току дана, разговарао и са председником Скупштине РС Игором Радојичићем, са којим је размотрио могућност да се у будућности припадници Војске Србије и Војске БиХ заједнички ангажују у мировним мисијама.

Радојичић је рекао да, по угледу на међународне снаге у БиХ, Србија, БиХ, Црна Гора а можда и Хрватска и Македонија у будућности могу да заједнички учествују у мировним мисијама јер је то заједнички интерес.

Бета
photoФОТО ГАЛЕРИЈА