Министарство одбране Републике Србије
 
28.12.2010.

Усвојен извештај о раду ВБА и ВОА



Одбор за безбедност Народне Скупштине Републике Србије усвојио је данас извештаје о раду Војнобезбедносне и Војнообавештајне агенције у протеклих шест месеци.

Директор Војнобезбедносне агенције Светко Ковач информисао је чланове Одбора о раду агенције у периоду од 1. маја до 1. новембра наглашавајући да су и даље највећа претња безбедносној ситуацији у Србији једнострано проглашење независности Косова, организовани криминал и деловање појединих криминално-терористичких група.

Он је оценио да је после хапшења групе Љирима Јакупија знатно смањена опасност угрожавања безбедности у Копненој безбедности према Косову и Метохији.

"Иако је безбедносна ситуација на југу Србије била релативно стабилна, постоје индикатори који указују на могућност усложњавања", оценио је он. Говорећи о ситуацији у Санџаку, Ковач је нагласио да је на том простору порасло поверење у Војску Србије, о чему говори повећање професионалних припадника међу Бошњацима, којих је десет пута више у односу на прошлу годину, и да нема показатеља непосредног угрожавања јединица и објеката Војске у том крају.

Одбор је, такође, размотрио и усвојио и Извештај о раду Војнообавештајне агенције за период од 1. јуна до 1. децембра. Заступник директора те агенције бригадни генерал Драган Владисављевић рекао је да је Балкан крајем 2010. релативно стабилно подручје, иако ситуација у Босни и Херцеговини, на Косову и Метохији и у Македонији и даље привлачи међународну пажњу. На безбедност Србије највише је утицало стање на Косову и Метохији. Војнообавештајна агенција, прати смањење броја војника КФОР-а и јачање извршних функција мисије Еулекса, са становишта стабилности и угрожености српског становништва.


Генерал Владисављевић је навео да је крајем октобра Северноатлански савез донео одлуку о преласку на следећу фазу ангажовања КФОР-а која подразумева смањење за око 3.500 војника до априла наредне године, што је најзначајнији процес са становишта националне безбедности Србије.

Истакао је, такође, да се ВОА усмерила на промене које се одвијају у Европској унији, посебно на реформу њене спољно-безбедносне политике, која пружа прилику земљама региона, укључујући и Србију, да увећају шансе за пријем у чланство у Унију.

Као један од безбедносних изазова, генерал Владисављевић издвојио је спрегу верског екстремизма и организованог криминала, а за приоритете у наредној години навео унапређење квалитета информација прикупљањем и обрадом обавештајних података од интереса за систем одбране, унапређење војнодипломатске активности и развој сарадње са обавештајно-безбедносним службама у земљи и иностранству.