18.12.2025.
Министар Гашић на полагању заклетве војника и полазника курса за подофицире
Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас полагању заклетве војника на добровољном служењу војног рока и полазника 3. Курса за подофицире кандидата из грађанства генерације „Децембар 2025“, у касарни „Војвода Живојин Мишић“ у Ваљеву.

У име Министарства одбране и Војске Србије министар Гашић је војницима и полазницима честитао положену заклетву и изразио је задовољство јер присуствује том свечаном и узвишеном чину као једном од најзначајнијих тренутака у животу сваког војника, а који у нашем народу има дугу традицију и посебно значење.
- Полагањем заклетве војник се отаџбини заклиње на верност својом чашћу, дајући реч као јемство моралности, одговорности и војничке истрајности. Онај који је спреман да брани Србију, своје суграђане и највише вредности нашег друштва заслужује посебно поштовање - нагласио је министар Гашић.
Обраћајући се војницима, министар одбране је поручио да је наш народ поносан и частан, а кроз богату историју није водио освајачке ратове, већ су генерације биле приморане да бране своје право на опстанак, корене, веру, слободу, достојанство и верност отаџбини, као и да су те вредности брањене и сачуване уз велике жртве.

- Драги војници и полазници курса, полагањем заклетве постајете део штита своје отаџбине у који су упрте очи целокупног нашег народа. Желим вам много успеха, снаге и истрајности у даљој обуци и часној служби Србији. Кроз свакодневни живот и рад у јединици сазреваћете као људи и као војници, постајући део јединственог строја у којем се негују другарство и тимски рад, а за који су дисциплина и поштовање части и угледа Војске Србије темељне вредности - рекао је министар одбране.
Он је том приликом истакао и да су њихове старешине - добри и часни људи, до краја посвећени својој професији и позиву те да ће их током периода обуке оспособити за све потребне задатке и да од њих марљиво и вредно уче, упијајући савете као највећу драгоценост.
- Будући подофицири, одабрали сте професију која у нашем народу ужива велики углед и поверење. Пут до првог подофицирског чина није лак - то је пут рада, одрицања и истрајности. Нека вас на том путу надахњују и славна дела српске војске и велике личности наше историје, али и речи војничке заклетве коју сте управо дали. Војници, верујем да ће међу вама бити и много оних који ће се, након одслужења војног рока, определити за професионалну војну службу и остати део овог строја - нагласио је министар одбране.

Министар Гашић је, такође, истакао да је брига о свим припадницима увек један од приоритета рада у Министарству одбране и Војсци Србије и да је управо из тог разлога недавно усвојен предлог измене Закона о војсци, као и да је на тај начин значајно унапређен положај професионалних припадника, а посебно професионалних војника.
- Измене Закона омогућавају да радни однос заснују на неодређено време, и да здравље Боже, остваре своје право на пензију у Војсци Србије. Верујемо да смо на тај начин значајно побољшали њихов статус и омогућили додатну сигурност за њих и њихове породице - рекао је министар одбране.
Обраћајући се родитељима и родбини свих који су положили заклетву, министар Гашић је нагласио да ово није само дан поноса за те младе људе већ и њихов дан.
- Ви сте их учили вредностима, дисциплини, поштовању и љубави према отаџбини. Настојали сте да постану одговорни, храбри и честити људи. Ово је ваша потврда да сте успели у њиховом одрастању и васпитању. Данас, стојећи у војничком строју, ваша деца вам враћају захвалност за све што сте учинили да израсту у заштитнике слободе Републике Србије – истакао је министар Гашић.

Министар одбране је војницима и полазницима курса за подофицире поручио да им речи војничке заклетве увек буду на уму и у срцима, са жељом да се врхунски оспособе и да им први војнички дани остану у лепом сећању.
Полагању заклетве присуствовали су командант Команде за обуку бригадни генерал Драгиша Златковић, шеф Кабинета министра одбране пуковник Никола Матовић, главни подофицир Војске Србије заставник прве класе Горан Ђукић, његово преосвештенство епископ ваљевски Исихије, представници државних институција, локалне самоуправе, привредних друштава, удружења, као и бројна родбина и пријатељи.
Командант данашње свечаности био је командант Другог центра за обуку у Ваљеву пуковник Никола Фатић.
Богдан Веселиновић из Ариља на добровољно служење војног рока пријавио се јер је одмалена виђао војску и униформу, па је, када је одрастао пожелео да одслужи војни рок.
- Веома сам поносан прво на себе што сам се одлучио за овакав потез у животу и велика је част носити ову униформу – рекао је Веселиновић и додао да је завршио средњу музичку школу, инструмент саксофон, и жеља му је да се запосли у оркестру Гарде Војске Србије.
Драгана Милуновић из Чачка је на добровољном служењу војног рока и поносно је рекла да је љубав према војсци породична традиција која се преноси са колена на колено.

- Од мојих чланова породице у војсци су две старије сестре и два зета. Поносно и часно носимо униформу Војске Србије. Планирам да наставим да радим у војсци и ишла бих на даље обучавање, на Курс за подофицира - рекла је Драгана Милуновић и додала да јој је жеља да постане припадник елитне 72. бригаде за специјалне операције.
Воја Ђорђевић из Прокупља на добровољно служење војног рока пријавио се јер је још од малена желео да постане припадник Војске Србије.
- Част ми је да носим униформу Војске Србије јер то је традиција српског народа од давнина. Зато и ја данас овде полажем заклетву. План ми је да се запослим у војсци, упознат сам са Законом о војсци и сматрам да доноси бенефите, сигурност и стално запослење – рекао је Воја Ђорђевић.
ФОТО ГАЛЕРИЈА
ВИДЕО ГАЛЕРИЈА
















mp4 