19.06.2026.
Делегација Министарства одбране на сајму наоружања Eurosatory 2026
Делегација Министарства одбране Републике Србије, коју је предводио вршилац дужности помоћника министра за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић, посетила је Међународни сајам наоружања и војне опреме Eurosatory у Паризу, на позив француског Министарства одбране.

Сајам су посетиле и експертске делегације Војнотехничког института и Војске Србије, представници бројних предузећа групације Одбрамбене индустрије Србије, који су на сајму имали интегрисан изложбени наступ у оквиру штанда предузећа Југоимпорт СДПР, као и бројна друга српска предузећа регистрована за производњу и промет наоружања и војне опреме.
Током сајма потписани су значајни уговори са француским компанијама Dassault Aviation, Dassault Systems и Thales за успостављање индустријске сарадње са српском одбрамбеном индустријом у оквиру програма набавке вишенаменског борбеног авиона „Рафал“. Уговори су потписани са Војнотехничким институтом и фабриком Утва – Авио Индустрија Панчево, а у наредном периоду предстоји потписивање додатних уговора за реализацију пројекта индустријске сарадње са компанијом Dassault Aviation и њеним партнерима, који ће допринети даљем унапређењу капацитета српске одбрамбене индустријске базе и додатном јачању сарадње са Републиком Француском. Овакав облик заједничког рада ради подизања технолошких способности домаће одбрамбене индустрије, постао је устаљена пракса у оквиру набавке скоро свих савремених сложених борбених система од технолошки најнапреднијих светских произвођача.
Посета Сајму била је прилика да се реализују и сусрети са званичницима других партнерских земаља, са којима Србија и Министарство одбране имају развијене билатералне односе. Одржани су састанци са министром одбране Кипра, делегацијом оружаних снага УАЕ, начелником здруженог генералштаба ОС БиХ, као и са националним директором за наоружање Француске, са којима је разговарано о актуелним и потенцијалним новим облицима сарадње и другим темама.
Током разговора са делегацијом кипарског министарства одбране, предвођеном министром Василисом Палмасом, анализирана је актуелна војнотехничка сарадња. Том приликом, између ЈП Југоимпорт СДПР и кипарске компаније „Cellock“, у присуству званичника Директората за наоружање и развој одбрамбене индустрије Министарства одбране Републике Кипар, потписан је меморандум о разумевању којим се досадашња сарадња проширује на заједнички развој и производњу савремених борбених система.
Реализован је и низ експертских разговора са представницима француских и других европских и светских најпризнатијих компанија са којима је разговарано о актуелним и будућим пројектима сарадње у области истраживања, развоја и производње наоружања и војне опреме, а који су у функцији опремања Војске Србије најсавременијим средствима.

Такође, одржани су састанци са руководствима компанија Airbus, Safran, Thales, MBDA, DASSO, ELBIT са којима Република Србија има значајне уговоре за опремање Војске Србије, као и са компанијама EDGE и KNDS са којима српска одбрамбена индустрија има уговоре за извоз својих производа и компоненти. Наведене компаније високо цене како актуелна достигнућа, тако и визију будућег развоја система наоружања српског војноиндустријског комплекса са акцентом на постизању баланса између најсофистициранијих решења са једне и једноставних, јефтиних и масовно произвођених нападних и одбрамбених система са друге стране, да би се на најекономичнији начин одговорило изазовима савременог ратовања. У том смислу изразили су спремност за нову фазу кооперације са нашим министарством и индустријом у пројектима заједничког развоја и производње наоружања. Договорен је низ активности које ће бити реализоване током ове године, а које ће резултирати новим пројектима у функцији додатног унапређења способности Војске Србије као и српске одбрамбене индустријске базе.
Бројна домаћа предузећа традиционално учествују на Сајму, где предузеће Југоимпорт СДПР, као интегратор и традиционално препознати излагач, представља наша савремена достигнућа и нове производе, који су препознати од стране најеминентнијих експерата и партнера широм света. На штанду предузећа Југоимпорт СДПР били су присутни и представници фабрика одбрамбене индустрије „Застава оружје“, ХК „Крушик“, „Слобода“, „Телеоптик-жироскопи“, „Трајал“ и „Еи-ОПЕК“.
И ове године изложбени простор српске одбрамбене индустрије, изазвао је изузетно интересовање посетилаца и бројних званичника, а током Сајма закључени су нови уговори и договорене бројне активности међуиндустријске и комерцијалне сарадње за наредни период, са исказаним интересом инопартнера за дронове, нове типове муниције и њихових компоненти које нуде српски произвођачи.
Eurosatory 2026 отворила је министарка одбране Републике Француске Катрин Вотрен. Ове године на сајму је учествовало преко 2.600 излагача из 68 земаља, а посетило га је више од 80.000 посетилаца, што га сврстава у ред највећих и међународно најзначајнијих изложби овог типа у свету. Овогодишњи сајам протекао је у знаку приказа нових решења у домену беспилотних летелица, вишеслојних и хибридних система одбране од беспилотних летелица, средстава електронског ратовања и ометања, као и нових беспосадних и роботских платформи.



