02.02.2018.
Почетак усавршавања 7. класе Високих студија безбедности и одбране
Свечаност поводом почетка школовања полазника 7. класе Високих студија безбедности и одбране одржана је данас у амфитеатру Одсека за симулације и учење на даљину Универзитета одбране, у касарни „Генерал Јован Мишковић“ у Београду.
Свечаности је присуствовао министар одбране Александар Вулин, као и представници Министарства одбране и Војске Србије, професори, предавачи и полазници најновије класе ВСБО.
- Високе студије безбедности и одбране ће вас суочити са сегментима света који се мења, али не на боље, света у коме су безбедносни изазови разгранати, другачији, у коме се асиметричне претње појављују тамо где их нисмо очекивали или нисмо знали чак ни да су могуће. Света у коме се аргументи силе, нажалост, чују све гласније и јаче, света који тражи одговоре, има много питања, али коначни одговори упорно изостају. На вама је да се, упознајући се са највишим научним достигнућима, слушајући најзначајније предаваче из својих области, не само образујете, већ и да понудите нама, војном школству и будућим органима у којима ћете радити и којима ћете управљати, одговоре на питања куда даље и како, поручио је министар Вулин.
Он је додао да, чињеница да се свет мења, пред нас ставља изазове и одговорност, не да слегнемо раменима и да кажемо да су то ствари изнад наше моћи, изнад способности нашег одговора и управљања, већ да нас суочи са проблемима који морају бити решени због будућности нас и наше деце.
Он је полазницима поручио да се од њих много очекује – и дисциплина, и стрпљење и упорност.
- Очекујемо од вас да нас чините поноснима као што су нас чиниле и све претходне класе. Седма класа припадника Високих студија безбедности и одбране по свом саставу, именима и искуству већ сада служи на понос овој институцији, а сигурни смо да ће и ваши резултати бити управо такви. Време у којем живимо је време непрекидног учења, време непрекидног усавршавања и целоживотних припрема за све оно што нас очекује. Драго ми је што се управо тако понашате, док настављате своју каријеру баш на овај начин и што ћете бити од велике користи и својој војсци и свом народу, нагласио је министар Вулин.
- Ово је школа која поставља значајне темеље, школа која има најбоље предаваче у нашем систему, школа која вас упознаје и са системима безбедности других земаља и потпуно другачијих система. То је школа која много утиче не само у образовном смислу да ви сазнате, већ да донесете и одговарајуће закључке, да видите искуства других безбедносних система и да то примените на наш систем, рекао је министар одбране.
Говорећи о улагању у Војну академију, министар Вулин је напоменуо да захваљујући политици Владе Александра Вучића која је штедела и обезбедила тај вишак новца, ми сад можемо да уложимо у Војну академију.
Поздрављајући све присутне, начелник Школе националне одбране пуковник Мирослав Талијан нагласио је да се очекују висока постигнућа у овој, седмој, класи. Према његовим речима, полазници ће обогатити своја знања и добити снажан подстрек за остваривање и развој компетенције из домена стратегијско-политичког и стратегијско-војног одлучивања и за решавање комплексних безбедносних одбрамбених задатака.
Високе студије безбедности и одбране представљају организацијску целину у Школи националне одбране као највиши ниво каријерног усавршавања официра и високих службеника Републике Србије, а међу полазницима ће бити и три страна полазника (по један официр оружаних снага Босне и Херцеговине, Републике Хрватске и ДНР Алжир).
![photo](https://www.mod.gov.rs/img/mo_icn_foto.png)
![video](https://www.mod.gov.rs/img/mo_icn_video.png)