Министарство одбране Републике Србије
 
11.04.2009.

Сарадња у региону услов безбедносне и економске стабилности



Министар одбране Драган Шутановац изјавио је данас да је војна и безбедносна сарадња са државама региона и ЕУ предуслов, не само безбедносне, већ и економске стабилности Србије. Шутановац је агенцији Танјуг, након недавне посете Словенији, рекао да је одбрана важан инструмент спољне политике, и да је јачање регионалне сарадње у свим доменима, укључујући и одбрану, један од спољнополитичких приоритета Србије.

Та сарадња је, према његовим речима, нарочито важна у области борбе против организованог криминала и других безбедносних изазова.

"Ниједна земља више се не може у безбедносном смислу посматрати изоловано. Криминалци немају потребу за билатералним споразумима и ефикасно сарађују без обзира на верске и етничке разлике. Док смо ми и даље уроњени у историјске проблеме, криминал се шири по Балкану и уколико се врло брзо не удружимо у борби против организованог криминала и свих изазова и ризика на нашим просторима, поготово верског фундаментализма, бојим се да ћемо сви бити поражени", рекао је Шутановац.

"Постоји низ изазова који превазилазе државне границе и морамо на време да се укључимо у спречавање тих претњи. То је једини пут развоја Србије, како у безбедносном, тако и у економском смислу. Ако, на пример, немате сарадњу у оквиру Партнерства за мир у коме су све земље северне хемисвере, онда имате проблеме и на другим пољима. Надам да ће у најкраћем могућем року то бити јасно свима који се баве политиком у Србији", казао је Шутановац.

Шутановац, који је од почетка године потписао четири споразума у области одбране са представницима држава ЕУ, истакао је да је веома важно ефикасно сарађивати са земљама које партиципирају у Кфору, будући да су те снаге у овом тренутку најчвршћа гаранција стабилности на Косову и Метохији.

"Без обзира што постоји анимозитет дела јавности према Кфору морамо да схватимо да су то људи који су у мисији мира и који троше средства својих буџетских корисника да би обезбедили стабилност. То треба да поштујемо", рекао је Шутановац.