Presedavajući Vojnom komitetu NATO-a u poseti Srbiji
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković sastao se danas u Beogradu sa predsedavajućim Vojnom komitetu NATO-a češkim generalom Petrom Pavelom.
Tom prilikom, general Diković je istakao da je Republika Srbija vojno neutralna zemlja, a da Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije, kao osnovni nosilac sistema bezbednosti države, profesionalno i disciplinovano slede politiku vojne neutralnosti.
– Neutralnost ne znači zatvaranje. Naprotiv! Ona znači saradnju sa svima. Nama je jednako važna regionalna saradnja sa svim zemljama u susedstvu, saradnja sa Ruskom Federacijom i sa NATO-om, rekao je načelnik Generalštaba dodajući da je osnova saradnje sa NATO-om program „Partnerstvo za mir“, kroz koji Vojska Srbije jača sopstvene odbrambene sposobnosti i sa partnerskim zemljama učestvuje u izgradnji mira u svetu.
General Diković je kao ključne teme za predstojeće razgovore s generalom Pavelom naveo bezbednosnu situaciju u regionu i svetu, saradnju sa snagama Kfora i dalju saradnju kroz program „Partnerstvo za mir“.
Prema rečima generala Pavela, poslednjih deset godina odnosi Srbije i NATO-a se razvijaju nabolje, te se kroz saradnju i dijalog gradi pouzdano partnerstvo, koje se najbolje ogleda u potpisivanju Individualnog akcionog plana partnerstva.
On je rekao da je saradnja vidljiva u borbi protiv terorizma, sajber odbrani, demokratskoj kontroli oružanih snaga, pomoći u vanrednim situacijama, zaštiti podataka, a podsetio je i da je NATO pokrenuo Poverilački fond sa Srbijom koji je fokusiran na uklanjanje viškova municije u Kragujevcu.
General Pavel je pohvalio Vojsku Srbije i njen doprinos u mirovnim misijama, naročito u oblasti medicinskog zbrinjavanja, naglasivši da NATO izuzetno ceni učešće naše zemlje u očuvanju globalne bezbednosti. On je rekao da je stabilan i prosperitetan Zapadni Balkan u zajedničkom interesu i da upravo zato NATO čvrsto podržava proces integracije Srbije u Evropsku uniju.
– NATO u potpunosti poštuje srpsku politiku vojne neutralnosti, rekao je on istakavši da je to jasno vidljivo u svim domenima saradnje Srbije i NATO-a i dodao da NATO ima dobru saradnju sa Švedskom, Švajcarskom i Austrijom, zemljama koje su takođe vojno neutralne.
U nastavku posete predsedavajući Vojnom komitetu NATO-a sastaće se sa ministrom odbrane Zoranom Đorđevićem, predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova i Narodne skupštine.
- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi o javnim nabavkama
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti