Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
07.05.2011.

U Domu Vojske Srbije otvorena izložba slika Mome Kapora



Izložba slika Mome Kapora „Beogradske priče“ otvorena je večeras u Velikoj galeriji Doma Vojske u Beogradu. Reč je o najvećoj izložbi čuvenog beogradskog slikara i pisca u našoj zemlji.

Prestoničkoj publici predstavljena je 51 slika koje su Momina raznovrsna viđenja Beograda, počev od idilične Ade Ciganlije, preko predmeta iz starih beogradskih kuća, kredenaca, do beogradskih ulica sa iscrtanim školicama, razigranim ringišpilima.

Prema rečima direktora Medija centra „ Odbrana“ potpukovnika Slavoljuba Markovića, medijske kuće koja je sa Zadužbinom „Momčilo Momo Kapor“ priredila izložbu, Momo Kapor je bio veliki prijatelj vojske.

- U magazinu „Vojska“, tokom bombardovanja 1999. godine, objavljivao je kolumnu „Sklonište 011“, a te priče su pretočene u knjigu koja će biti promovisana tokom izložbe – istakao je potpukovnik Marković.

Supruga Mome Kapora, Ljiljana, direktor Zadužbine, rekla je da „bi Momo sigurno bio zadovoljan da vidi toliko okupljenih ljudi na otvaranju njegove izložbe“. Ona je istakla da je ta Zadužbina od svog osnivanja učestvovala u brojnima akcijama koje su doprinele da prestonica, o kojoj je Moma toliko pisao i slika, bude prijatnije mesto za život.

Istoričar umetnosti Nikola Kusovac,koji je izabrao slike za „Beogradske priče“, naglasio je da je Moma bio prvenstveno crtač, i da je u svojim delima voleo da „napadne neku ideju, i da i je dugo prikazuje u svojim delima“.


- Bio je majstor portreta, i za sobom je ostavio veliki broj portreta, koji svedoče o izoštrenom slikarskom oku, koje se uočava u njegovim literarnim delima. Između njega, reči i slike, postoji tesna veza, koju će istoričari umetnosti teško moći da odgonetnu – poručio je Kusovac.

- Zovem se Momo, i tokom celog života sam redovno radio samo dve stvari- crtao sam i pušio – glasio je odlomak iz zbirke „Uspomene jednog crtača“, koji je umesto govora, pročitala glumica i Momina prijateljica Rada Đuričin prisećajući se zajedničkih trenutaka.

Izložene slike, uglavnom u tehnici ulja na platnu, delovi su mnogobrojnih privatnih kolekcijama, tako da će većina, upravo tom izložbom - prvi put i biti predstavljena javnosti.

Prvu veću samostalnu izložbu slika i crteža, Kapor je priredio u Beogradu tek 1992. godine, tridesetak godina pošto je stekao diplomu slikara u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića, na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti.

Detalj sa slike „Anđeo sa mehaničkim krilom“ zaštitni je znak ove izložbe a o svom anđelu i svom slikarstvu Momo Kapor je u monografiji Momo, par lui meme zapisao:

“Lepota slikarstva je upravo u tome što slike niko zauvek ne može da poseduje i što su one rasute po mnogim domovima; žive svoj nezavisni život, imaju svoju publiku, a ispod mnogih od njih odrastaju i deca za koje su one neizbrisivi deo enterijera iz detinjstva. Još se sećam uramljene sličice iz kuće moje bake u predsoblju, na kojoj dvoje male dece, očigledno siročadi, držeći se za ruke, prelazi klizavo brvno iznad nabujale reke dok iznad njih lebdi anđeo koji ih čuva. Taj isti anđeo postao je i moj zaštitnik i on me, lebdeći, nije prestao da štiti sve ove godine“

Otvaranje večerašnje izložbe privuklo je veliko pažnju, kako ljubitelja likovne umetnosti, tako i poštovalaca stvaralaštva Mome Kapora, a među njima su bili i akademik Matija Bećković, slikar Miloš Šobajić, režiser Aleksandar Mandić, književnik Rajko Petrov Nogo, kompozitor Zoran Hristić, glumac Nebojša Kundačina, novinar Petar Popović, pevačica Merima Njegomir, kao i ambasadorka Srbije u Slovačkoj Radmila Hrustanović.

Izložba će biti otvorena do 15. juna, a novo radno vreme Velike galerije Doma Vojske je od 11.00 do 19.00 časova.
photoFOTO GALERIJA