Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
TekstFotogalerijaVideogalerija
17.07.2025.

Obuka na radarskom položaju: 24 sata dnevno na zadatku kontrole i zaštite vazdušnog prostora



Pripadnici 126. brigade vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja, iz sastava Ratnog vazduhoplovstva i PVO, neprekidno su angažovani na osmatranju, otkrivanju, praćenju i identifikaciji ciljeva u vazdušnom prostoru.

Borbene mogućnosti jedinice su u prethodnom periodu znatno unapređene nabavkom savremenih radarsko-računarskih sredstava iz inostranstva i uvođenjem u operativnu upotrebu novog sistema automatizacije domaće proizvodnje.

Na jednom od radarskih položaja u jugozapadnoj Srbiji u toku je redovna obuka profesionalnog sastava jedinice za rad na trodimenzionalnom radaru američke proizvodnje AN/TPS-70, koji je dugi niz godina u naoružanju jedinice.

Obuka se sprovodi kontinuirano, kako tokom redovnih dežurstava u sastavu borbenih smena, tako i realizacijom taktičkih uvežbavanja i simulacijom različitih scenarija ugrožavanja vazdušnog prostora naše zemlje.

Komandir čete kapetan Miloš Ajdačić ističe da se njegova jedinica nalazi na jednoj od dominantnijih kota u jugozapadnoj Srbiji i da je opremljena radarom velikog dometa, pa predstavlja veoma bitan element u realizaciji zadatka kontrole i zaštite vazdušnog prostora.

— Namenjena je za neprekidno osmatranje vazdušnog prostora, blagovremeno otkrivanje, praćenje i identifikaciju ciljeva, kao i prikupljanje, obradu, prikazivanje i distribuciju preciznih podataka svim zainteresovanim korisnicima u sistemu odbrane Republike Srbije. Obuka se realizuje na radarskom položaju i obuhvata sticanje teorijskih znanja o principima rada radarske tehnike, radi osposobljavanja pripadnika jedinice za upotrebu i osnovno održavanje složenih radarsko-računarskih sredstava, sistema automatizacije i telekomunikaciono-informatičke opreme — pojasnio je kapetan Ajdačić.

Kako je istakao radarski tehničar zastavnik Nemanja Mitrašinović, timski rad i dobra organizacija ključni su za uspešno funkcionisanje ove jedinice, jer rade na izdojenom radarskom položaju, u borbenim smenama koje traju od 48 do 72 sata, pa celokupno angažovanje zahteva visok nivo odgovornosti i požrtvovanost u radu.

— Razumevanje i otvorena komunikacija između kolega i pretpostavljenih starešina doprinosi uspešnom usklađivanju profesionalnih zadataka i privatnih obaveza. Podrška porodice je dragocen element u jačanju i održavanju balansa u profesionalnoj i privatnoj sferi. Za rad u ovoj jedinici opredelio sam se pre nepune dve decenije. Smatrao sam tada, kao i sada, da je čast i zadovoljstvo biti pripadnik brigade koja nosi Orden narodnog heroja i ima bogatu i veoma dugu istoriju. Ova brigada je u novije vreme opremljena savremenim radarskim sistema na kojima se izvodi kontinuirana obuka, što za mene, kao radarskog tehničara, predstavlja veliki izazov za dalje usavršavanje i stručno napredovanje — objasnio je zastavnik Mitrašinović.

Stalnom obukom i usavršavanjem pripadnika 126. brigade VOJIN obezbeđuju se najviši standardi osposobljenosti, neophodni za održavanje visokog nivoa ispravnosti radarske tehnike i nesmetano izvršavanje svih zadataka postavljenih pred jedinicu.