Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
TekstFotogalerijaVideogalerija
14.04.2020.

Svima na Beogradskom sajmu cilj je izlečenje obolelih od koronavirusa




Prijem prvih pacijenata lakše obolelih od virusa Covid-19 u privremenoj bolnicu na Beogradskom sajmu počeo je 30. marta. Od tada do danas u privremenu bolnicu primljena su 403 pacijenta, a pripadnici Vojske Srbije nakon osposobljavanja bolnice nastavili su svoja angažovanja na obezbeđenju bolnice i kontroli ulaska, kao i svakodnevnoj dezinfekciji puteva i ostalih površina oko Hale 1 Beogradskog sajma, podseća zamenik komandanta privremene bolnice na Beogradskom sajmu potpukovnik Mlađan Garić.

-  O medicinskoj nezi pacijenata na Sajmu brinu lekari iz vojnog zdravstva i lekari iz Ministarstva zdravlja, a za njihov rad zadužen je glavni medicinski koordinator privremene bolnice na Beogradskom sajmu potpukovnik dr Veljko Milić iz Vojnomedicinske akademije. Ishrana bolesnika na Sajmu organizovana je u saradnji sa Studentskim centrom koji priprema hranu, dok unutrašnju dezinfekciju Hale 1 vrši Zavod za biocide. Čišćenje hale i sanitarnih prostorija obavlja privatna firma - objašnjava potpukovnik Garić i dodaje da je svima koji su angažovani na Sajmu cilj da obezbede što kvalitetnije uslove za zdravstvenu negu pacijenata, do njihovog konačnog izlečenja od virusa Covid-19.

Prema rečima Irene Dejanović, sanitarno-ekološkog inženjera i supervizora u firmi „ Coopservice BMK “ iz Stare Pazove, koja je zadužena za poslove održavanja privremene bolnice na Sajmu, celokupan fizičko-hemijski proces čišćenja, kao i dezinfekcija natrijum-hipohloritom obavljaju se tri puta dnevno, uglavnom nakon obroka.

- Čistimo kompletno sve površine dostupne pacijentima, od kupatila, podova, sale za ručavanje, tuš kabina, pokretnih toaleta. Čišćenje se obavlja tri puta dnevno, uglavnom nakon obroka, a imamo dnevnu i noćnu smenu. Tu je i mašinska ekipa koja radi mašinsko pranje podova.

Dejanovićeva ističe da su svi radnici angažovani na održavanju i dezinfekciji privremene bolnice obučeni za upotrebu hemijskih sredstava sa kojima rukuju i lične zaštitne opreme koju dobijaju od Vojske Srbije, kao i da po izlasku iz hale neizostavno prolaze put dekontaminacije u skladu sa propisima medicinskih stručnjaka.

Iako firma „ Coopservice BMK “ tokom vanrednog stanja održava i druge zdravstvene ustanove kao što su Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, Univerzitetsku dečiju kliniku u Tiršovoj, Ginekološko-akušersku kliniku „Narodni front“, prema rečima Dejanovićeve, privremena bolnica na Beogradskom sajmu predstavljala je pravi izazov, ali uz svakodnevnu podršku i razumevanje pripadnika Vojske Srbije zaposleni te firme uspešno su se uhodali u posao i vrlo su zadovljni saradnjom sa Vojskom.

Za sve koji se leče na Beogradskom sajmu obezbeđeni su svakodnevna medicinska nega – 24 časa dnevno, hrana i smeštaj, a brojni donatori potrudili su se da boravak u privremenoj bolnici na Beogradskom sajmu pacijentima i zaposlenima bude što bolji i lakši pa su tako, osim donacija u prehrambenim i higijenskim proizvodima, u privremenu bolnicu dopremljeni televizori, knjige i časopisi, kojima bi se osobe na lečenju razonodile.