Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
27.03.2015.

Sastanak Analitičke grupe za primenu Rezolucije 1325



Sastanak Analitičke grupe za primenu Rezolucije 1325Sastanak Analitičke grupe Ministarstva odbrane i Vojske Srbije za analizu sprovođenja Nacionalnog akcionog plana (NAP) za primenu Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1325, koja afirmiše mesto i ulogu žena u sektoru bezbednosti i vođenje rodno odgovorne kadrovske politike, održan je danas u Upravi za strategijsko planiranje. Sastanku su, pored članova i članica Analitičke grupe, prisustvovali državni sekretar u ministarstvu odbrane Zoran Đorđević, koji je i predsednik Političkog saveta Vlade za sprovođenje NAP, načelnik Uprave za strategijsko planiranje Sektora za politiku odbrane brigadni general Slobodan Joksimović i savetnica ministra odbrane za rodnu ravnopravnost dr Jovanka Šaranović.

Državni sekretar Đorđević istakao je da je ono što radi Ministarstvo odbrane po pitanju implementacije Rezolucije 1325 prepoznato i van Ministarstva i da će, „posle prvog koraka od sto milja koji smo napravili, sada tražiti još više od nas, a to će biti manje prepoznatljivo“.

Sastanak Analitičke grupe za primenu Rezolucije 1325Brigadni general Joksimović pozdravio je članove i članice Analitičke grupe u ime domaćina, Uprave za strategijsko planiranje, koja je prepoznata u Ministarstvu odbrane i šire kao nosilac aktivnosti sprovođenja NAP i principa rodne ravnopravnosti.

Direktorka Instituta za strategijska istraživanja Jovanka Šaranović govorila je o aktivnostima koje je u prethodnom periodu imala kao savetnica ministra za rodnu ravnopravnost.

Na današnjem sastanku utvrđeno je da su planirani zadaci iz nadležnosti Analitičke grupe u 2014. godini realizovani u potpunosti a utvrđena je i dinamika realizacije Plana aktivnosti u 2015. Među njima izdvojeni su rodna analiza u maju i septembru, organizacija i sprovođenje usmerenih intervjua i edukacija članova i članica Analitičke grupe.