Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
12.03.2015.

Otvorena izložba



U Svečanoj sali Doma Vojske Srbije danas je otvorena izložba „Vojno sveštenstvo u oslobodilačkim ratovima Srbije (1804–1918)“ koja je plod saradnje Arhiva Srpske pravoslavne crkve i Medija centra „Odbrana“.Svečanom otvaranju izložbe prisustvovali su predsednik Srbije Tomislav Nikolić, Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Irinej i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković.

Otvarajući izložbu, patrijarh Irinej istakao je da je današnji susret prilika da se čuje nešto više o ulozi crkve, sveštenika u našim oslobodilačkim ratovima, što nije bio slučaj u nekim prošlim vremenima.

- Svi naši neprijatelji i našeg naroda i naše kulture su činili prve korake da taj narod liše inteligencije u koju su spadali i sveštenici, jer su znali da sveštenici predstavljaju i vode narod, kada nestanu, nestaje i njihovih učitelja i njihovih duhovnih vođa – naglasio je patrijarh Irinej podsećajući na velike nedaće kroz koje su narod i crkva prošli u vekovima koji su za nama.
On je, takođe, izrazio nadu da je to vreme za nama, i da smo se ponovo vratili svojim korenima, svojoj istoriji i kulturi, zbog koje smo to što jesmo.

- Srpska crkva je bila uvek sa narodom, a napredak naroda, bio je i napredak crkve, a stradanje naroda, bilo je uvek i stradanje crkve i o tome svedoči i naša celokupna istorija – poručio je patrijarh Irinej dodajući da su sveštenici tokom ratova hrabrili srpsku vojsku, podizali moral vojnika, govorili o rodoljublju, kao i to da je čast i poginuti za otadžbinu i bližnje svoje.

Prema rečima direktora Medija centra „Odbrana“ pukovnika Stevice S. Karapandžina, ova izložba je prilika da se podsetimo jednog važnog segmenta novovekovne srpske, ujedno i crkvene i vojne istorije, jer je to bilo vreme kada je srpskom vojniku Bog bio najvažniji saveznik i kada je taj isti vojnik bio nepobediv.

- S obzirom na činjenicu da su u Srpskoj vojsci bili prisutni još od 1804. godine, vojni sveštenici tokom ratova nisu imali poteškoća sa shvatanjem svoje uloge i zadataka koje su im postavljale vojne vlasti.Svojim angažovanjem oni su značajno doprineli očuvanju tradicionalnih nacionalnih i verskih vrednosti i očuvali visok moral vojnika u najtežim ratnim prilikama.Redovno su bili u prvim borbenim redovima, ili u bolnicama uz ranjene i one na samrti – podsetio je pukovnik Karapandžin dodajući da su vojne zastave osveštavali su vojni sveštenici, nakon čega su one imale status svetinja i čuvane su po cenu života, a nijedna srpska pukovska zastava tokom Velikog rata nije pala u ruke neprijatelju.

Kako je istakao, 239 vojnih sveštenika, rabina, imama i kapelana doprinelo je da uz briljantni oficirski kor, hrabre i požrtvovane vojnike i nacionalno jedinstvo duha, iz Velikog rata ne izađemo fizički uništeni kao narod.

Prisutnima su se obratili iautor izložbe direktor Arhiva SPC Radovan Pilipović, docent banjalučkog Filozofskog fakulteta dr Goran Latinović, kao i direktor Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama u Ministarstvu pravde dr Mileta Radojević.
Izložba će biti otvorena do 20. marta 2015. godine a svi zainteresovani imaće priliku da pogledaju izložbu svakog dana osim nedelje u vremenu od 11 do 19 časova.

photoFOTO GALERIJA
videoVIDEO GALERIJA
  • Обраћање патријархa [FLV] 
  • Обраћање пуковника Стевице Карапанџина [FLV] 
  • Слика са догађаја [FLV]