10.11.2013.
Milunka Savić sahranjena u Aleji velikana
Ceremoniji održanoj uz najviše državne i vojne počasti, četiri decenije nakon smrti srpske “Orleanke u šinjelu”, prisustvovali su predsednik Srbije Tomislav Nikolić, njeni potomci, ministar odbrane Nebojša Rodić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Vlade i Narodne skupštine, grada Beograda, diplomatskog kora, javnog i kulturnog života, kao i predstavnici udruženja oslobodilačkih ratova. Parastos su služili patrijarh srpski Irinej i vladika šabački Lavrentije.
Odajući počast srpskoj heroini, predsednik Nikolić poručio je da nikad nije kasno da se sagrešenja koja su drugi napravili prema Srbiji i njenim velikanima isprave, ističući da će Srbija očuvati sećanje na ženu koja je u mnoštvu hrabrih muškaraca bila najveći junak Prvog svetskog rata.
Prema njegovim rečima, Milunka Savić tako liči na svoju zemlju, odvažna kada treba, nepobediva i uspravna, svakom da se nađe i pomogne, a opet skrajnuta kad drugi pomisle da tako velika i snažna može da zasmeta.
- Svojom bezmernom hrabrošću, viteštvom i rodoljubljem bila je primer savremenicima, a potomcima učitelj koji svojim životom pokazuje kako se voli i brani otadžbina – naglasio je predsednik Nikolić.On je, takđe, podsetio da je Milunka Savić nosilac najviših srpskih i inostranih ratnih odlikovanja, među kojima i dva Ordena viteza Legije časti, i da je jedina žena u istoriji čovečanstva koja je odlikovana francuskim ordenom Ratnog krsta sa zlatnom palmom.
- Na putu do Aleje velikana, gde joj je i mesto, uz vojne počasti kako dolikuje, Milunka Savić je još jednom prošla pored svog vrhovnog komandanta vojvode Radomira Putnika – naglasio je predsednik Nikolić koji je na kraju obraćanja poručio - “Neka je večna slava Milunki Savić i junacima Velikog rata”.
- Niko nije tako shvatio ili malo je onih koji su tako shvatili odnos prema otačestvu, veri i svemu onome što se srpski zove - ukazao je patrijarh dodajući da je u trenutku kada je videla da se “sve diglo na Srbiju” uzela pušku da ratuje, ali ne zbog rata i ubijanja, već radi odbrane.
Milunka Savić rođena je krajem 19. veka u selu Koprivnica, nedaleko od Raške. Učestvovala je u balkanskim ratovima pod imenom Milun Savić. Milunkina "tajna" otkrivena je pošto je u Bregalničkoj bici (1913) ranjena u grudi. U Prvom svetskom ratu bila je deo čuvenog "Gvozdenog puka", najelitnijeg Drugog puka srpske vojske "Knjaz Mihailo".
Međutim, brak je kratko trajao, tako da Milunka sama podigla četiri ćerke. Posle urgencija saboraca, 1929. godine se zaposlila kao čistačica u Hipotekarnoj banci u Beogradu, gde je provela najveći deo radnog veka. Umrla je 5. oktobra 1973. godine, a sahranjena je u porodičnom grobu na Novom groblju.


- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti