Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
15.12.2012.

Obeležavanje godišnjice Kolubarske bitke



Centralna državna manifestacija povodom obeležavanja 98. godišnjice Kolubarske bitke održana je danas u Lazarevcu.

Komemoracija je počela odavanjem državnih i vojnih počasti kod Spomen-crkve Svetog Dimitrija. Vence su položili premijer Vlade Srbije Ivica Dačić, delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koju je predvodio zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-major Milan Bjelica, predstavnici opštine Lazarevac, ambasada Austrije, Mađarske, Slovačke i Češke u Srbiji, brojnih opština i nevladinih organizacija opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

Venci su položeni i kod Spomenika srpskom ratniku u centru Lazarevca.

Ispred Spomen-crkve Svetog Dimitrija, u čijoj kosturnici počiva oko četrdeset hiljada stradalih srpskih i austrougarskih vojnika, predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić poručio je da je dužnost građana Srbije da neguju sećanje na žrtve, ali i da istraju u izgradnji društva zasnovanog na vrednostima i idealima humanizma i nenasilja. Dačić je rekao da se sećanjem na žrtve predaka slavi život, a ne smrt.

"Neka i ovaj susret preraste u još jedan apel za mir, razumevanje i toleranciju među narodima, religijama i državama. Na taj način najpravičnije ćemo se odužiti našim zajedničkim precima koji su dali živote za slobodu. Njihova žrtva je bezmerna, kao što je i naša odgovornost da nastavimo u pravilnom smeru velika", rekao je Dačić.

On je podsetio da je Kolubarska bitka ušla u istoriju kao bitka u kojoj je vojska kojoj je predviđan potpuni slom za kratko vreme reorganizovana i prešla u kontraofanzivu u kojoj je neprijatelju nanela odlučujući poraz, a da se taktika generala Živojina Mišića danas izučava na vojnim školama širom sveta.

Kolubarska bitka je najveći okršaj srpske i austrougarske vojske u Prvom svetskom ratu i vođena je u novembru i decembru 1914. godine na frontu dugačkom oko 200 kilometara. Bitka je završena uspešnom kontraofanzivom Prve armije srpske vojske pod komandom generala Živojina Mišića.

U bitki je iz stroja izbačeno oko 165.000 srpskih vojnika, podoficira i oficira, od čega je oko 22.000 poginulo a oko 91.000 je ranjeno. Austrougarski gubici bili su znatno veći, budući da je iz stroja izbačeno više od 270.000 vojnika, podoficira i oficira.

Zahvaljujući ishodu bitke, Centralne sile su bile primorane da se i 2015. godine bore na tri fronta, Nemačka je bila primorana da znatan deo svojih potencijala uputi na Balkan, a zbog pobede srpske vojske odložen je ulazak Bugarske u rat.
photoFOTOGALERIJA