Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
02.11.2012.

Veče Pavla Aksentijevića u Domu Vojske Srbije



U Domu Vojske Srbije u Beogradu, večeras je otvorena izložba slika Dragoslava Pavla Aksentijevića „Pred počinak“, nakon čega je u Svečanoj sali te ustanove održan koncert duhovne muzike grupe „Zapis“. U Maloj galeriji do 15. novembra biće izložene 32 slike Pavla Aksentijevića, nastale u periodu od 2007. do 2012. godine, a za sve posetioce ulaz će biti besplatan.

„Večerašnjom izložbom nastavljamo bogatu saradnju Medija centra „Odbrana“ sa eminentnim likovnim stvaraocima, a Dragoslav Pavle Aksentijević, svakako je jedan od njih. Osim postavke slike, u Svečanoj sali uživaćemo u koncertu duhovne muzike, čime otvaramo novu sezonu muzičkog programa u Domu Vojske“, rekao je direktor MC „Odbrana“ potpukovnik Slavoljub Marković i najavio bogatu likovnu i muzičku sezonu koju je ta institucija priredila za predstojeći period, a koja se nastavlja već u ponedeljak gostovanjem Gradskog muzeja iz Vršca.

„Sećanje na ograničenost ovozemaljskog trajanja rađa mnoga pitanja. Nije teško dati prave, teže prihvatljive odgovore. Mada ih svi znaju oni i dalje počivaju u oblasti velike tajne, a to je naš izbor. Moja snaga da uprkos svemu izrazim lepotu u drugima učvršćuje postojanost vere“, istakao je umetnik otvarajući izložbu, naglasivši da je bavljenje umetnošću uzvišenost i posvećenost nepoznatom i velikom.

„Kada se, pri radu, umetniku dogodi unutarnje ozarenje, to je znak da je zakoračio tamo gde stremi i da je u njegovom delu potvrđen jedini kanon koji može postojati u umetnosti, a to je ljubav i vera prema delu kojim se bavi“, rekao je on, govoreći o umetnosti, umetniku i posmatraču umetničkog stvaralaštva danas, napominjući da su poštapalice u likovnom izražavanju najveća opasnost za umetnika, ali i za onog koji želi u umetnosti da uživa.

Koncert duhovne muzike, koji je posle otvaranja izložbe održan pred mnogobrojnom publikom u Domu Vojske, započeo je kratimama, pesmama bez reči, kojima je, prema verovanju Bogorodica uspavljivala Hrista. Drugi deo muzičkog programa bio je posvećen melografskim zapisima iz područja Stare Srbije, Kosmeta i južne Srbije, delima naših najplodotvornijih muzikologa i kompozitora, od Stevana Mokranjca do Miodraga Vasiljevića. Za kraj, grupa „Zapis“ izvela je numeru „Marijo, bela kumrijo“, nakon čega je publici na bis poklonila još dve duhovne pesme.

Dragoslav Pavle Aksentijević rođen je u Beogradu 1942. godine. Diplomirao je i magistrirao na Likovnoj akademiji u Beogradu. Za svoje slike bira metafizičke teme ostavljajući posmatraču da sam dokuči ono daleko i nedokučivo. Pored slikarstva bavi se drevnom srpskom i vizantijskom muzikom. Ovaj autentični tragalac – restaurator i interpretator zvuka srednjovekovnih muzičkih zapisa, u velikoj meri je doprineo očuvanju i predstavljanju srpske i vizantijske muzičke zaostavštine. Nastupao je na brojnim koncertima u zemlji i inostranstvu uz bruj (ison) manjeg muškog vokalnog sastava (do pet članova).

Septembra 1988. godine dobio je Prvu nagradu za interpretaciju vizantijskih napeva na Međunarodnom horskom festivalu u Kardici (Grčka), a januara 1990. godine jedinu nagradu Međunarodnog festivala u Moskvi. Dobitnik je nagrade Fonda za kulturu grada Beograda za 1989. godinu, Zlatne medalje kulturno-prosvetne zajednice Srbije za 1990 godinu, nagrade Radio Insbruka 1990. godine, godišnje nagrade Udruženja muzičkih umetnika Srbije 2000. godine, nagrade Kulturno-prosvetne zajednice Beograda „Zlatni Beočug“ 2003. godine i Vukove nagrade 2008. godine.

Grupu „Zapis“ osnovao je 2000. godine sa ciljem bavljenja srpskom izvornom narodnom muzikom sačuvanom do današnjih dana u živom usmenom predanju. Programi grupe sačinjeni su na osnovu melografskih zapisa naših muzikologa sa područja Istočne i Južne Srbije i Kosmeta.
photoFOTO GALERIJA