Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
16.03.2012.

Obeležen Dan Vojne akademije i vojnog školstva



U svečanoj sali Vojne akademije danas je obeleženo 162 godine postojanja te visokoobrazovne institucije i vojnog školstva. Svečanoj akademiji prisustvovali su ministar odbrane Dragan Šutanovac, načelnik Generalštaba general-potpukovnik Ljubiša Diković, rektor Univerziteta odbrane general-potpukovnik prof. dr Miodrag Jevtić, načelnik Vojne akademije general-major dr Mladen Vuruna, kao i predstavnici Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, verskih zajednica, kulturnog i javnog života.

Pozdravljajući prisutne načelnik Vojne akademije general-major dr Mladen Vuruna izjavio je da jedna godina u 162 godine nije mnogo, ali Vojna akademija i vojno obrazovanje ne bi bili tu, gde zasluženo jesu, da svaka godina nije podjednako važna, ispunjena napretkom i značajnim postignućem.

„ Danas 2012. godine sa ponosom možemo da kažemo da su ključni zadaci jedne od najvažnijih reformi u istoriji srpskog školstva završeni. Vojno obrazovanje harmonizovano je sa visokim obrazovanjem naše države, osnovan je Univerzitet odbrane, budući oficiri viših činova sticaće zvanje mastera. Kroz Visoke studije bezbednosti uveden je princip sveobuhvatnog pristupa u upravljanju odbranom i bezbednošću, i napokon uspostavljena je potpuna i delotvorna integracija akademskog obrazovanja, obuke i osposobljavanja“.

Otpredhodne godišnjice do danas učinjen je napredak u svim nivoima školovanja, rekao je načelnik Vojne akademije i dodao da polako, ali sigurno, ulazimo u fazu stabilizacije koja je jednako važna kao i same promene.

Čestitajući praznik svim pripadnicima Vojne akademije ministar odbrane Dragan Šutanovac rekao je da Vojna akademija, kao jedna od najstarijih visokoškolskih obrazovnih institucija u Srbiji, danas sa svojim akreditovanim studijskim programima namenjena za školovanje i usavršavanje kadra sposobnog da prepozna i razume savremene izazove, rizike i pretnje. Kao takva, rekao je ministar, Vojna akademija treba da bude jedan od oslonaca savremenog društva i da stečena znanja primenjuje u interesu sistema odbrane i građana Republike Srbije.

- Sledeći te principe, Vojna akademija nastoji da u ličnosti oficira Vojske Srbije objedini odgovornost, znanje, vojničku čast i kreativnu snagu modernog vojnika, čvrsto oslonjenog na našu istoriju i vojničku tradiciju, rekao je ministar Šutanovac. On je takođe dodao da kroz proces modernizacije i usvajanje najvećih standarda društva možemo da sačuvamo našu tradiciju, društvo i sistem.

- Ideal kome težimo ujedno je i izazov da stvorimo vrsne vojskovođe za pojedine rodove i službe koji će znati da u sebi pronađu motiv i budu pokretačka snaga napretka Vojske, a samim tim i društva u celini, rekao je ministar odbrane.

On je dodao da su osnivanjem Univerziteta odbrane funkcionalno ujedinjeni obrazovni i naučno-istraživački potencijali Vojne akademije i VMA čime je kvalitet naših obrazovnih institucija podignut na viši nivo.

-Organizovanjem Visokih studija bezbednosti i odbrane omogućeno je usavršavanje pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, ali i predstavnika ostalih resornih ministarstava Vlade Republike Srbije koji obavljaju najviše državne i vojne dužnosti, izjavio je ministar Šutanovac.

Ministar je posebno naglasio veliko interesovanje mladih za profesionalnu vojnu službu i vojne škole, koje je svake godine sve veće, jer kvalitetnim uslovima studiranja, priznavanjem diploma i dobrom promocijom vrednosti vojničke profesije sve više njih se odlučuje za vojnički poziv.

- Danas možemo da kažemo da će ove godine konkurencija za upis na Vojnu akademiju i Vojnomedicinsku akademiju biti veća čak i u odnosu na prošlogodišnju, koja je bila rekordna.

- Republika Srbija je nedavnim dobijanjem statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji učinila veliki korak na putu uključivanja u porodicu evropskih nacija. Cilj je jasan. Srbija u Evropskoj uniji, standard Evropske unije u Srbiji, rekao je ministar Šutanovac i naglasio da je za uspešno okončanje tog procesa u interesu Srbije i njenih građana potrebno da svaki segment našeg društva da svoj maksimalni doprinos.

Ministar je istakao da se doprinos koji daje sistem odbrane najbolje vidi kroz činjenicu da će upravo Ministarstvo odbrane prvo započeti pregovore o pristupanju jednoj važnoj instituciji Evropske unije, Evropskoj odbrambenoj agenciji.

- Da smo ispred drugih, govori činjenica da je upravo oficir Vojske Srbije, general Đukanović, učestvovao u radu Vojnog komiteta Evropske unije što je premijerno učestvovanje nekog predstavnika iz Srbije u zvaničnim institucijama EU, naglasio je ministar odbrane.

Kada je u pitanju vojno školstvo, ministar Šutanovac je posebno istakao neophodnost nastavka aktivnog učešća u unapređivanju zakonodavstva u oblasti obrazovanja i nauke, u zemlji i u regionu, kroz praćenje primenjenog standarda koje je Evropska unija postavila svojim razvojnim projektima u oblasti visokog obrazovanja i naučnoistraživačkog rada. Posebno je pohvalio nastavnike Vojne akademije koji već učestvuju u projektima Evropske unije.

- Moramo nastaviti sa unapređenjem interoperabilnosti Vojske Srbije i vojnog obrazovanja sa evropskim državama, jer interoperabilnost nije samo retorička foskula, već potreba naše vojske koja će nam omogućiti da na najbolji mogući način pratimo savremene vojne trendove i istovremeno izgrađujemo efikasne i operativno upotrebljive sastave, objasnio je ministar odbrane na proslavi dana Vojne akademije.

Ministar Šutanovac izrazio je uverenje da će kadeti u narednom periodu svojim obrazovanjem, naučnim i pedagoškim radom zadržati primat u školovanju profesionalnog kadra za potrebe sistema odbrane, zadržati primat kao regionalni lider u vojnonaučnoj misli i praksi i ostati jedan od najvažnijih promotera oficirskog poziva.

- Na samom kraju želim da se obratim kadetima i kadetkinjama koji takođe danas slave Dan Vojne akademije. Ono što danas čini Vojnu akademiju utkano je u sve one koji su u toj instituciji radili tokom 162 godine. Velika količina pozitivne energije, velika količina truda, upravo je uložena u razvoj i promociju kako vojničkog poziva tako i same Vojne akademije. Svako od vas na određeni način može da doprinese tome da Vojna akademija bude respektovana upravo na način koji se danas u Srbiji i vidi. Ali samo jedan je dovoljan da ugrozi ugled. Samo jedna greška može da napravi problem svim ostalima. Zato vas pozivam da budete svesni da biti pripadnik i kadet Vojne akademije nije samo za vas čast već i velika obaveza u smislu poštovanja onih pravila koji su nametnuti ne samo od nas kao sistema već i od našeg društva, izjavio je ministar odbrane.

On je posebno podvukao da se danas od pripadnika Vojske Srbije i Vojne akademije očekuje da budu najbolji, i da će se ove godine elita srpske mladeži kandidovati za mesta u Vojnoj akademiji i Vojnoj gimnaziji. Najbolji među najboljima, rekao je ministar Šutanovac, sledeće godine će sedeti u klupama tih predstižnih obrazovnih institucija, a na sadašnjima kadetima je da ih dočekaju najbolje što mogu, jer su i oni bili elita svoje generacije koja je uspela da izbori mesto na Vojnoj akademiji.

- Podsećam vas da pre samo četiri godine ovde nije postojao ni hor, ni folklorna sekcija, a ni serija „Vojna akademija“. Sada možemo da pokažemo građanima da se Srbija ne brani samo puškom, već i znanjem i zaštitom naše kulture, umetnosti i tradicije, a sve se to dešava upravo ovde, na Vojnoj akademiji, rekao je ministar Šutanovac još jednom čestitajući praznik kadetima i zaposlenim na Vojnoj akademiji.

Ove godine akademsko zvanje magistra i doktora nauka steklo je osam pripadnika Vojne akademije, čime je sistem odbrane dobio značajno nastavno i naučno pojačanje. Novi doktori nauka su pukovnik mr Dragić Marić, potpukovnik mr Miroslav Glišić, i vojni službenici mr Miodrag Vračar, mr Srđan Živković i mr Miodrag Milić, a magistri nauka su potpukovnik Radoš Mijatović i majori Radiša Saković i Dejan Nikolić. Njima je diplome uručio rektor Univerziteta odbrane general Jevtić.

Ove godine, u okviru svečane akademije, predstavljena je ličnost iz istorije Vojne akademije. Među mnogima koji su pisali istoriju vojne institucije, izdvojeni su lik i delo đenerala Dimitrija Đurića, akademika i dugogodišnjeg profesora taktike krajem 19. veka. Najveći deo vojne karijere radio je kao profesor u Artilerijskoj školi i na Vojnoj akademiji čiji je upravitelj bio u tri navrata.

Predstavljeni su i najbolji pripadnici Vojne akademije u 2011. godini. Za najbolju katedru izabrana je katedra Menadžmenta. Najbolji predavač je pukovnik vanr. prof. dr Ilija Kajtez, dok je za najboljeg nastavnika u Vojnoj gimnaziji proglašena vojna službenica Milica Mančević, profesorka hemije. Potpukovnik van. prof. dr Milenko Andrić, diplomirani inženjer sa katedre Vojnoelektronskih sistema, proglašen je za najboljeg naučnog radnika u protekloj godini.

U Školi nacionalne odbrane kao najuspešniji na generalštabnom usavršavanju proglašen je potpukovnik Vangel Milkovski sa prosečnom ocenom 10,0, a na komandnoštabnom usavršavanju major Nebojša Ristović (9,29).

Najbolji kadet je Goran Pavlović, iz 134. klase sa smera vojno vazduhoplovstvo (9,73), a najbolja kadetkinja, drugu godinu za redom, je Bojana Rakić iz 134. klase vojnoelektronskog inžinjerstva (9,24). Za najboljeg gimnazijalca izabran je Aleksandar Blagojević, učenik 36. klase Vojne gimnazije (5,00). Nagrađenima je priznanja uručio general-major Slađan Đorđević.

U nastavku programa načelnik Vojne akademije general Vuruna dodelio je zahvalnice Združenoj operativnoj komandi Generalštaba Vojske Srbije, Centru za mirovne operacije Združene operativne komande i Atlantskom savetu Srbije, kao institucijama koje su u godini za nama uspešno sarađivale sa tom visokoškolskom ustanovom.

Plakete Vojne akademije dobili su scenarista igrane TV serije „Vojna akademija“ Gordan Mihić i reditelj Dejan Zečević. Zbog odsutnosti plakete će im biti naknadno uručene.

Veliku plaketu Vojne akademije, u znak zahvalnosti na neprekidnoj pomoći i podršci, uručio je načelnik Vojne akademije general-major dr Mladen Vuruna načelniku Generalštaba VS general-potpukovniku Ljubiši Dikoviću. On je tom prilikom zahvalio na Plaketi i čestitao praznik svim pripadnicima Vojne akademije.

- Dan Vojne akademije jeste i praznik Vojske Srbije. Mi smo kao oficiri veoma mladi naučeni sticali znanja i veštine za obavljanje dužnosti. Imao sam prilike da u svojoj karijeri i radim na Vojnoj akademiji i taj period za mene jeste bio i biće čast i veliki profesionalni izazov, rekao je general Diković i poručio kadetima da postave sebi svoje ciljeve u skladu sa mogućnostima i da te ciljeve pokušaju da postignu.

U okviru kulturno umetničkog programa današnje svečanosti nastupili su kadeti muzičke i folklorne sekcije Vojne akademije zajedno sa Kulturno-umetničkim društvom „Lazar Hrebeljanović“ iz Beograda, kao i kadet Stefan Slovak koji je izveo muzičku numeru na saksofonu. Besedom „Manifest srpskoj omladini“ predstavio se kadet druge godine Medicinskog fakulteta VMA Milutin Matić, koji je na takmičenju 'Besede u Zoranovu čast' osvojio drugo mesto.

Svečanost i dodelu priznanja uveličao je i Hor studenata Vojne akademije.

Vojna akademija je obrazovno-naučna ustanova Univerziteta odbrane na kojoj se stiče visoko obrazovanje na svim nivoima školovanja i usavršavanja. Dugogodišnja tradicija vojnog školstva u Srbiji tesno je povezana sa procesom stvaranja moderne srpske države. Knez Aleksandar Karađorđević 18. marta 1850. godine potpisao je Ukaz o osnivanju Artilerijske škole u Beogradu, čiju tradiciju i danas čuva Vojna akademija.

ODGOVORI NA NOVINARSKA PITANjA

Odgovarajući na novinarska pitanja ministar odbrane Dragan Šutanovac obrazložio je da je za Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije proces pristupanja Evropskoj uniji praktično već započeo učestvovanjem u Prvom zasedanju Vojnog komiteta Evropske unije gde je general Đukanović imao izlaganje, i da se Vojska Srbije kreće ka integracijama u okviru evropske bezbednosne politike.

- U Briselu će 22. marta biti održan Upravni odbor Evropske odbrambene agencije na kojoj će biti doneta odluka o početku pregovora za učlanjenje Ministarstva odbrane Republike Srbije u tu agenciju, i to je za nas izuzetno važan segment iz dva razloga, zato što ćemo kroz tu agenciju imati mogućnost pristupa fondovima koji omogućavaju istraživanje i razvoj u okviru odbrambene industrije, i zato što ćemo sa tom agencijom i kroz te segmente imati mogućnost obnavljanja kapaciteta naoružanja i vojne opreme, odnosno sistema odbrane Republike Srbije. Izuzetno mi je drago da naglasim da je Vojska Srbije već duže vremena u neophodnom standardu vezanom za standardizaciju koja postoji u Evropskoj uniji, i da se to u Briselu konačno pokazuje, jer smo prvi zakoračili upravo u organizaciju koja je deo Evropske unije, naglasio je ministar odbrane.

Ministar Šutanovac naveo je i da Ministarstvo odbrane planira nabavku više sanitetsko-transportnih helikoptera i da će u toku ove godine pokrenuti i izvršiti nabavku sigurno jednog, možda i dva. U planu je da u narednom periodu Ministarstvo odbrane nabavi četiri takva helikoptera koji bi bili multifunkcionalni i koristili se u okviru Vojske Srbije ali i za civilno-vojne potrebe.
photoFOTO GALERIJA